Kotien yleisimmistä tulipaloista uutta tietoa – Liedellä syttyvät ruoan lisäksi kahvinkeittimet ja mikrokuvut
Yleisin syy keittiössä alkaviin tulipaloihin on se, että liedellä tai sen lähellä on asioita, jotka eivät sinne kuulu. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö tutki liesipaloja LähiTapiolan vahinkodatasta. Tutkimusraportin perusteella suurin osa liesipaloista olisi helposti ennaltaehkäistävissä.Tutustu ja osta
Ajankohtaista
Talous27.4.2026Henkilöstörahastojen sijoituskulut kannattaa tarkistaa – ”pieneltä tuntuva ero voi syödä satoja tuhansia euroja pitkässä juoksussa”
Yhä useampi suomalainen palkansaaja kuuluu henkilöstörahastoon, mutta harvalla on näkymää sijoituskohteiden kuluihin. Tiesitkö, että sijoituskohteiden kulut voivat syödä kymmeniä tuhansia euroja vuodessa ja satoja tuhansia kymmenessä vuodessa?Osakemarkkinoiden keskittyminen23.4.2026Hajautus epävarmuuden maailmassa – mitä riskiä oikeastaan hallitsemme?
Globaalikaan hajautus ei aina tarkoita pientä riskiä. LähiTapiola Varainhoidon johtaja Jyrki Mäkelä muistuttaa, että sijoittajan on ymmärrettävä salkkunsa todelliset altistumat ja keskittymäriskit.Talous23.4.2026Tasetaantuma hellittää hitaasti: joka kolmas on säästänyt aiempaa enemmän – lähes puolet aikoo käyttää säästöjä lähivuosina
Kyselytutkimuksen mukaan osa kotitalouksien puskureista voi alkaa purkautua kulutukseen, jos energiashokki jää lyhyeksi ja työmarkkinat viimein piristyvät. Julkisten palvelujen ja sosiaaliturvan leikkaukset sekä huoli taloudesta ja työllisyydestä ovat lisänneet säästämistä erityisesti naisilla.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Kotien yleisimmistä tulipaloista uutta tietoa – Liedellä syttyvät ruoan lisäksi kahvinkeittimet ja mikrokuvut