LähiTapiolan ilmastolahjoitus auttaa 200:aa pk-yritystä alkuun ilmastotyössä ja päästöjen vähentämisessä
LähiTapiolan ilmastolahjoitus Keskuskauppakamarille mahdollistaa 200 ilmastotyötään aloittelevalle pk-yritykselle maksuttoman osallistumisen Keskuskauppakamarin ilmasto-ohjelmaan vuonna 2024.
Ajankohtaista
16.6.2026Kysely: Yli 80 prosenttia suomalaisista valmis luopumaan juhannuskokkoperinteestä maastopaloriskin takia
Ilmastonmuutos ja sään ääri-ilmiöiden voimistuminen vaikuttavat myös perinteisiimme. Vaikka juhannuskokko on monelle tärkeä osa keskikesän juhlaa, turvallisuus ajaa edelle, arvioi LähiTapiolan asiantuntija.Turvallisuus11.6.2026Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissä
Tällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.Ympäristö11.6.2026Kysely: Suomalaiset vaativat panostuksia ilmastonmuutokseen sopeutumiseen – merkittävä riski uhkaa jäädä varjoon
Joka kolmas suomalainen haluaa nykyistä enemmän panostuksia ilmastonmuutokseen sopeutumiseen, käy ilmi LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä*. Suomalaiset painottavat erityisesti luontokadon torjuntaa, levähaittojen ennaltaehkäisyä ja metsätuhojen torjuntaa. LähiTapiolan ilmastoasiantuntijan mukaan merkittävin uhka ovat tulvat, vaikka niiden torjuminen ei korostukaan suomalaisten vastauksissa.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
LähiTapiolan ilmastolahjoitus auttaa 200:aa pk-yritystä alkuun ilmastotyössä ja päästöjen vähentämisessä