Puolet suomalaisista puhuu nuorille työelämästä negatiivisesti tai vaikenee tyystin – LähiTapiolan hr-johtaja: ”Tässä on meille aikuisille miettimisen aihetta”
Puolet täysi-ikäisistä suomalaisista puhuu alaikäiselle työelämästä negatiiviseen sävyyn – tai jättää kokonaan puhumatta, selviää LähiTapiolan teettämästä kyselystä. LähiTapiola-ryhmän ihmisistä ja kulttuurista vastaava johtaja Susa Nikula peräänkuuluttaa positiivista työelämäpuhetta nuorten kasvavien työelämäpelkojen lievittämiseksi.
Ajankohtaista
Private Credit24.9.2026
Tekoäly ja datakeskukset tarvitsevat pääomaa – miten velkasijoittajan pitäisi suhtautua riskeihin?
Tekoälyinvestoinnit kasvavat ennennäkemätöntä vauhtia, ja rahoittamiseen tarvitaan yhä enemmän velkaa. Hyperskaalaajien vahvat taseet tarjoavat turvaa, mutta datakeskusten rahoitusrakenteisiin, leasingsopimuksiin ja tulevaisuuden kysyntään liittyy vaikeasti arvioitavia riskejä. Velkasijoittajalle keskeinen kysymys on ”Maksetaanko epävarmuudesta riittävästi?”Työelämä24.9.2026
Suomalaisista yrityksistä uutta tietoa: Pk-yritysten usko tulevaisuuteen repesi kahtia
Suomalaisyrityksissä näkyy selkeä jakolinja, selviää LähiTapiolan uudesta yritysten riskibarometrista. Lähes yhtä moni suhtautuu tulevaisuuteensa optimistisesti (44 %) kuin pessimistisesti (40 %). Tutkimuksen mukaan pk-yritysten suurimpia huolenaiheita ovat kriittisen infrastruktuurin häiriöt ja kyberriskit.23.9.2026
LähiTapiolan ajoneuvovakuutus uudistui – osa vakuutuksista irtisanotaan, tilalle tarjotaan uutta
LähiTapiolan ajoneuvovakuutus on uudistunut, ja vanhat tuotteet poistuvat valikoimasta marraskuusta 2026 alkaen. Koska vanhat kaskovakuutukset eroavat uudesta merkittävästi, uudistusta ei voida toteuttaa vakuutusyhtiön yksipuolisella ilmoituksella, vaan vanhat vakuutukset täytyy vakuutussopimuslain mukaan irtisanoa. Asiakkaille tarjotaan samassa yhteydessä uutta vakuutusta.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Puolet suomalaisista puhuu nuorille työelämästä negatiivisesti tai vaikenee tyystin – LähiTapiolan hr-johtaja: ”Tässä on meille aikuisille miettimisen aihetta”