Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
29.6.2023LähiTapiolan pääjohtaja SuomiAreenassa: ”Työnantajina viestimme pitää olla armollisempi: perusasioilla pääsee pitkälle ja niitä arvostetaan” Kolmannes yläkoululaisista ja toisen asteen opiskelijoista pelkää työelämän olevan itselle liian raskasta. SuomiAreenan keskustelupaneelissa LähiTapiola-ryhmän pääjohtaja Juha Koponen korosti työnantajien ja yhteistyön roolia nuorten huolien hälventämisessä.
Ajankohtaista
Maa- ja metsätalous8.1.2026Suomeen uusi luonnonarvokaupan pilottihanke Tapio Palvelut Oy, S-ryhmä, Finsilva ja LähiTapiola käynnistävät pilottihankkeen, jossa kehitetään uudenlaista markkinaehtoista luonnonarvokaupan mallia. Tavoitteena on lisätä alueen luonnon monimuotoisuutta ennallistamalla noin 12 hehtaarin entinen avosuo Pielavedellä Pohjois-Savossa. Hankkeessa käydään kauppaa syntyvillä luonnonarvohehtaareilla ilman kompensaatiotarkoitusta. Turvallisuus7.1.2026Akkulaitteista syttyy jo enemmän paloja kuin sähkökiukaista – joka neljännellä suomalaisella on kotonaan yli kymmenen akkulaitettaKyselyn mukaan osalla suomalaisista on kotonaan jo niin paljon akkukäyttöisiä laitteita, etteivät he osaa sanoa niiden tarkkaa määrää. LähiTapiolan vahinkotietojen mukaan akkupalot voivat olla yllättäviä ja rajuja. Vahinkojen ennaltaehkäisyn kannalta olennaista on ladata laitteita vain valvottuna ja viedä vanhat akut kierrätyspisteisiin.Turvallisuus5.1.2026Työlaitteet voivat pyöriä kotona monen kädessä – ”Lapsi voi puhelimella pelatessaan aiheuttaa suurta vahinkoa”LähiTapiolan kyselyn mukaan puolet suomalaisista antaa toisten ainakin joskus käyttää omia työlaitteitaan. Myös työtunnusten käytössä työ- ja vapaa-aika saattavat sekoittua. Kokosimme vuoden alkuun vinkit, kuinka jokainen voi parantaa työnsä tietoturvaa.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaLähiTapiolan pääjohtaja SuomiAreenassa: ”Työnantajina viestimme pitää olla armollisempi: perusasioilla pääsee pitkälle ja niitä arvostetaan” Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn