Inflaatio ahmii sukanvarsisäästäjän säästöt - joko määräaikaistalletuskin olisi vaihtoehto?
Sukanvarsisäästöjen ostovoima pienenee hurjaa tahtia. Kenkälaatikkoon piilotetun 10 000 euron säästön ostoivoma on pienentynyt kahdessa vuodessa yli tuhat euroa. Asiantuntijan mielestä kaikkein vähäriskisimmissäkin sijoituskohteissa alkaa olla jo itua.
Ajankohtaista
Ympäristö13.8.2026
Ilmasto-ohjelma auttaa muuttamaan sidosryhmien vaatimukset yrityksen kilpailueduksi
Jo lähes 900 suomalaista pk-yritystä on ollut mukana LähiTapiolan mahdollistamassa Ilmasto-ohjelmassa. Valtaosa osallistuneista yrityksistä toteaa, että ilmastotoimet ovat parantaneet niiden kilpailukykyä. Nyt mukaan haetaan 300 uutta yritystä vuoden 2027 Ilmasto-ohjelmaan.Työelämä13.8.2026
Elokuu on työmatkapyöräilyn riskialtteimpia kuukausia – ”vauhti näkyy vahingoissa”
Työmatkojen kulkutavoista pyöräilijöille sattuu kaikista eniten tapaturmia juuri nyt elokuussa ja alkusyksystä. Useimmat tapaturmat johtuvat kiireestä ja liiallisista tilannenopeuksista, arvioivat LähiTapiolan ja Liikenneturvan asiantuntijat.Talous9.8.2026
Henkilöstörahastojen sijoituskulut kannattaa tarkistaa – ”pieneltä tuntuva ero voi syödä satoja tuhansia euroja pitkässä juoksussa”
Yhä useampi suomalainen palkansaaja kuuluu henkilöstörahastoon, mutta harvalla on näkymää sijoituskohteiden kuluihin. Tiesitkö, että sijoituskohteiden kulut voivat syödä kymmeniä tuhansia euroja vuodessa ja satoja tuhansia kymmenessä vuodessa?
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Inflaatio ahmii sukanvarsisäästäjän säästöt - joko määräaikaistalletuskin olisi vaihtoehto?