Kysely: Inflaatio huolettaa sukanvarsisäästäjiä – säästöt virtaavat nyt kulutukseen tai tuottavampiin sijoituksiin
Hurjasti kohonneet kuluttajahinnat on vauhdittanut etenkin käyttelytileillä rahojaan makuuttavien säästäjien halukkuutta toimia. LähiTapiolan ekonomisti Hannu Nummiaro sanoo pandemian aikana kerrytettyjen säästöjen ostovoiman sulaneen lähes kokonaan.
Ajankohtaista
22.4.2026LähiTapiola Vahinkoyhtiön ja LähiTapiola Henkiyhtiön yhtiökokoukset 13.5.2026
LähiTapiola Keskinäisen Vakuutusyhtiön (LähiTapiola Vahinkoyhtiö) ja LähiTapiola Keskinäisen Henkivakuutusyhtiön (LähiTapiola Henkiyhtiö) varsinaiset yhtiökokoukset pidetään keskiviikkona 13.5.2026 LähiTapiola-ryhmän pääkonttorissa, osoitteessa Revontulenkuja 1, Espoo.Maa- ja metsätalous22.4.2026Polttoöljyä varastetaan tiloilta joka vuosi – viimeistään nyt kannattaa lukita polttoainesäiliöt
Öljyn hinta nostaa myös lannoitteiden ja monien muiden tuotantopanosten hintoja. LähiTapiolan asiantuntijan mukaan nyt kannattaa huolehtia siitä, ettei kalliita tuotantopanoksia jätä lukitsematta ja vaille silmälläpitoa. Private Credit17.4.2026LTV, Debt to Ebitda ja käyttökateadjustoinnit
LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen tarkastelee, mitä keskeiset tunnusluvut ja käyttökateadjustoinnit kertovat private credit ‑sijoitusten todellisesta riskistä ja miksi sijoittajan kannattaa katsoa numeroiden taakse.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Kysely: Inflaatio huolettaa sukanvarsisäästäjiä – säästöt virtaavat nyt kulutukseen tai tuottavampiin sijoituksiin