Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Työelämä31.1.2023

Millaiset yritykset pärjäävät parhaiten työelämän murroksessa? Lue asiantuntijamme viisi vinkkiä

Työelämän murros näkyy työpaikoilla ja tutkimuksissa. LähiTapiolan suurasiakasyksikön johtaja Juho Kettunen listasi viisi asiaa, joihin yritysten kannattaa muutosten keskellä panostaa.
Ajankohtaista
Työelämä21.5.2026Yrittäjän tapaturmavakuutus vastaa modernin työn arkeen – 3 syytä, miksi se kannattaaYrittäjän tapaturmavakuutus on suunniteltu modernin työn arkeen, jossa työ ei ole sidottu paikkaan tai aikaan. Se kattaa myös vapaa-ajan tapaturmat, mikä korostuu, kun työn ja vapaa-ajan rajat hämärtyvät. Lue kolme syytä, miksi vakuutus on olennainen turva nykypäivän yrittäjälle.Terveys20.5.2026Borrelioositapaukset rajussa kasvussa – vain viidesosa suomalaisista tarkistaa ihonsa päivittäin punkkikaudellaBorrelioosin takia LähiTapiolan sairauskuluvakuutuksista tehdyt korvaushakemukset kasvoivat viime vuonna vajaa 60 prosenttia. LähiTapiolan terveysvakuuttamisen kehitysjohtaja korostaa, että syytä punkkipaniikkiin ei ole, kunhan riskit muistaa ennakoida. Talous15.5.2026Kysely: Lähes 40 % asunnonvaihtajista on lykännyt osto- tai myyntipäätöstä asuntomarkkinoiden tilanteen vuoksiAsuntomarkkinoiden pitkä alamäki on saanut monet suomalaiset lykkäämään asunnonvaihtoa. Kyselyn mukaan asunnon ostoa ovat viivästäneet etenkin 25–34-vuotiaat. Perinteisesti ostovoima ja asuntojen reaalihinnat kulkevat käsi kädessä, joten palkkaan suhteutettuna asunto on nyt historiallisen edullinen, muistuttaa asiantuntija. Tilanne suosii etenkin ensiasunnon ostajaa.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaMillaiset yritykset pärjäävät parhaiten työelämän murroksessa? Lue asiantuntijamme viisi vinkkiä
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn