Tärkeä syksyinen toimenpide on tapaturmille altis – Neljä vinkkiä rännien ja katon putsaukseen
Räystäskourujen ja katon putsaus lehdistä ja muista roskista on tärkeä toimenpide rakennuksen kannalta, mutta toimenpide on myös huomattavan tapaturma-altis. LähiTapiolan tilastojen mukaan putsauksessa aiheutuu kymmenittäin tapaturmia vuosittain. LähiTapiolan asiantuntijat neuvovat, kuinka rännit kannattaa putsata vaarattomasti.
Ajankohtaista
17.6.2026LähiTapiola-ryhmän yhtiöryhmän johtoryhmän puheenjohtajaksi ja Palvelut Oy:n toimitusjohtajaksi Harri Mattinen
LähiTapiola-ryhmän yhtiöryhmän johtoryhmän puheenjohtajaksi ja Palveluyhtiön toimitusjohtajaksi on valittu OTM Harri Mattinen. Hän aloittaa tehtävässään 1.1.2027 mennessä. Mattinen (56) siirtyy tehtävään LähiTapiola Pääkaupunkiseudun toimitusjohtajan tehtävästä. 16.6.2026Kysely: Yli 80 prosenttia suomalaisista valmis luopumaan juhannuskokkoperinteestä maastopaloriskin takia
Ilmastonmuutos ja sään ääri-ilmiöiden voimistuminen vaikuttavat myös perinteisiimme. Vaikka juhannuskokko on monelle tärkeä osa keskikesän juhlaa, turvallisuus ajaa edelle, arvioi LähiTapiolan asiantuntija.Turvallisuus11.6.2026Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissä
Tällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Tärkeä syksyinen toimenpide on tapaturmille altis – Neljä vinkkiä rännien ja katon putsaukseen