Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Maa- ja metsätalous3.3.2022Maatiloilla huonokuntoiset katot voivat sortua lumimassan vuoksi Talven kovat pakkaset ja lumikuorma voivat aiheuttaa maatiloilla haasteita. Kun talojen katot täyttyvät lumesta, piilevät rakennusvirheet saattavat paljastua ja kattosortumien riski kasvaa. Myös vedensaanti voi vaarantua, jos vesiputket pääsevät jäätymään. Vakuutus ei pääsääntöisesti korvaa lumimassan aiheuttamaa katon sortumaa.
Ajankohtaista
Turvallisuus19.11.2025Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissäTällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.Globaali talousmurros19.11.2025 Maailmantalous jakautuu blokkeihin – mitä se tarkoittaa sijoittajalle ja kuluttajalle?Talouden blokkiutuminen ei ole vain suurvaltojen nokittelua, vaan muutos voi näkyä myös kuluttajahintojen nousuna ja sijoitusmarkkinoiden heilahteluna. LähiTapiola Varainhoidon pääekonomisti Jari Järvinen kertoo, miten sijoittajan kannattaa navigoida uudessa epävarmuuden ajassa. Maa- ja metsätalous18.11.2025Maatilan koneet suojaan säältä, mutta ei minne tahansaTalven jo kolkutellessa ovella on viimeistään nyt hyvä aika saada maatilan koneet ja kalusto säältä suojaan. Paloriskin kannalta sillä on kuitenkin väliä, missä traktoreita ja muita moottorityökoneita säilyttää.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaMaatiloilla huonokuntoiset katot voivat sortua lumimassan vuoksi Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn