Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Talous12.1.2022Nuoret valmiit ottamaan riskiä sijoittamisessa – Bitcoin lähes yhtä suosittu sijoituskohde kuin korkorahastotSuomalaisnuorista hieman vähemmän kuin joka kuudes olisi valmis sijoittamaan kryptovaluutta bitcoiniin. LähiTapiolan Arjen katsaus –kyselyssä miehet suosivat sijoittamisessa enemmän suoria osakesijoituksia kuin naiset ja näkevät myös riskejä enemmän kuin naiset.
Ajankohtaista
Maa- ja metsätalous12.3.20264 vinkkiä viljelykauden alkuunKevään viljelykausi lähestyy. Kun koneet, laitteet ja tilan järjestelmät tarkistetaan ajoissa, peltotyöt pääsevät alkamaan sujuvasti ja keskeytysten riski pienenee. Lue 4 käytännön vinkkiä, joiden avulla valmistaudut viljelykauden alkuun.9.3.2026Kysely: Epätietoisuus mielenterveyden häiriöiden vaikutuksista vakuutuksen saamiseen suurta – ”Ei saa estää avun hakemista” Vain puolet suomalaisista uskoo, että henki- ja terveysvakuutuksen voi saada, jos henkilöllä on aiemmin ollut mielenterveyden häiriö. Yli puolet (61 %) myös kokee, etteivät vakuutusyhtiöt kerro kyllin selkeästi mielenterveyden vaikutuksista vakuutusten myöntämiseen. Tulokset käyvät ilmi LähiTapiolan Arjen Katsaus -kyselystä. ”Useimmat mielenterveyden häiriöt eivät estä vakuutuksen saamista. Vakuutusyhtiöiden tehtävä on puhua asiasta ymmärrettävästi”, sanoo LähiTapiola Henkiyhtiön johtaja Veera Lammi.Private Credit6.3.2026Pelko, ahneus ja vuosikerta-ajattelu private credit -markkinassa LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen tarkastelee, miten pelko ja ahneus näkyvät private capital -markkinoiden tuottohistoriassa. Mitä vuosikertadata kertoo sijoittajille – ja mitä se voi kertoa private credit -markkinan nykytilanteesta?
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaNuoret valmiit ottamaan riskiä sijoittamisessa – Bitcoin lähes yhtä suosittu sijoituskohde kuin korkorahastotHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn