Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Talous12.1.2022Nuoret valmiit ottamaan riskiä sijoittamisessa – Bitcoin lähes yhtä suosittu sijoituskohde kuin korkorahastotSuomalaisnuorista hieman vähemmän kuin joka kuudes olisi valmis sijoittamaan kryptovaluutta bitcoiniin. LähiTapiolan Arjen katsaus –kyselyssä miehet suosivat sijoittamisessa enemmän suoria osakesijoituksia kuin naiset ja näkevät myös riskejä enemmän kuin naiset.
Ajankohtaista
24.2.2026Tommi Tuovila nimitetty LähiTapiola-ryhmän uudeksi IT-johtajaksiDI Tommi Tuovila on nimitetty LähiTapiola-ryhmän IT-johtajaksi (CIO) ja yhtiöryhmän johtoryhmän jäseneksi. Tuovila aloittaa tehtävässään 1. heinäkuuta 2026.Private Credit20.2.2026 Syndikoidun pankkilainamarkkinan historia – voiko siitä päätellä direct lending -markkinan tulevaisuuden? LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen peilaa syndikoidun pankkilainamarkkinan historiallista tuottoa, hinnoittelua ja luottohäiriöitä direct lending -markkinaan ja pohtii, mitä menneisyys voi kertoa sen pitkän aikavälin tuotto-odotuksesta.19.2.2026Joka neljäs ei tiedä, mistä asunnon vedentulon saa kytkettyä pois – ”Kannattaa selvittää silloin, kun tietoa ei vielä tarvitse”Kyselyn mukaan jopa lähes puolet vuokra-asunnossa asuvista ei tiedä, mistä asuntonsa vedet saa kytkettyä pois esimerkiksi vesivahingon sattuessa. LähiTapiolan korvausjohtajan mukaan tämä voi pahimmillaan aiheuttaa vaikeita vastuukysymyksiä vuokralaisen ja vuokranantajan välillä, jos esimerkiksi jäätynyt putki aiheuttaa vesivahingon.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaNuoret valmiit ottamaan riskiä sijoittamisessa – Bitcoin lähes yhtä suosittu sijoituskohde kuin korkorahastotHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn