Työpaikan oma valmentaja tukee treenissä, nukkumisessa ja johtamisessa – ”Koneella istuminen kuormittaa yhä useampia henkisesti”
Elias Huhtinen aloitti keskellä koronakevättä vakuutusyhtiö LähiTapiola Keski-Suomen hyvinvointivalmentajana. On poikkeuksellista, että yritys palkkaa kokopäiväisen valmentajan työntekijöidensä tueksi. Huhtinen painottaa, ettei tietotyö ole haaste vain vähäisen liikkumisen vaan myös mielen jaksamisen kannalta.Laske hinta ja osta
Ajankohtaista
Ympäristö25.9.2026
Tulvat koskevat yhä useammin kaupunkilaisia – puolet suomalaisista ei tiedä, miten toimia, jos vesi tulee sisälle
Hulevesitulvat ovat yksi vaikeimmin ennakoitavista ilmastoriskeistä rakennetussa ympäristössä. LähiTapiolan kyselyn mukaan vain 52 prosenttia suomalaisista uskoo tietävänsä, miten toimia, jos vesi tulisi sisälle omaan asuintaloon tai kellariin. Asiantuntijoiden mukaan tulvatilanteisiin varautuminen ei ole vielä riittävästi juurtunut osaksi suomalaisten turvallisuusajattelua. Private Credit24.9.2026
Tekoäly ja datakeskukset tarvitsevat pääomaa – miten velkasijoittajan pitäisi suhtautua riskeihin?
Tekoälyinvestoinnit kasvavat ennennäkemätöntä vauhtia, ja rahoittamiseen tarvitaan yhä enemmän velkaa. Hyperskaalaajien vahvat taseet tarjoavat turvaa, mutta datakeskusten rahoitusrakenteisiin, leasingsopimuksiin ja tulevaisuuden kysyntään liittyy vaikeasti arvioitavia riskejä. Velkasijoittajalle keskeinen kysymys on ”Maksetaanko epävarmuudesta riittävästi?”Työelämä24.9.2026
Suomalaisista yrityksistä uutta tietoa: Pk-yritysten usko tulevaisuuteen repesi kahtia
Suomalaisyrityksissä näkyy selkeä jakolinja, selviää LähiTapiolan uudesta yritysten riskibarometrista. Lähes yhtä moni suhtautuu tulevaisuuteensa optimistisesti (44 %) kuin pessimistisesti (40 %). Tutkimuksen mukaan pk-yritysten suurimpia huolenaiheita ovat kriittisen infrastruktuurin häiriöt ja kyberriskit.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Työpaikan oma valmentaja tukee treenissä, nukkumisessa ja johtamisessa – ”Koneella istuminen kuormittaa yhä useampia henkisesti”