Julkaisemme tällä sivulla LähiTapiola-ryhmän uutisia ja tiedotteita. Voit lukea lisää LähiTapiolan alueyhtiöiden ja valtakunnallisten yhtiöiden ajankohtaisista aiheista uutishuoneemme osiossa LähiTapiolan yhtiöt tiedottavat.
Ajankohtaista
Maa- ja metsätalous13.5.2026Edunvalvontavaltuutus – turvaa metsänomistajan päätöksenteon ajoissa
Edunvalvontavaltuutus on ennakointia parhaimmillaan: sen avulla voit varmistua siitä, että juuri valitsemasi luotettava henkilö hoitaa taloudellisia ja henkilökohtaisia asioitasi, jos et itse enää kykene siihen. Sijoittaminen13.5.2026Pekka Antikainen appointed as new Managing Director of LocalTapiola Asset Management Ltd
Pekka Antikainen (M.Soc.Sc., eMBA) has been appointed as the new Managing Director of LocalTapiola Asset Management Group. Pekka Antikainen currently serves as the Chair of LocalTapiola Group’s Management Group and as the Managing Director of LocalTapiola Services Ltd. Mr Antikainen will start in his position on 1 October 2026.Sijoittaminen13.5.2026LähiTapiola Varainhoito Oy:n uudeksi toimitusjohtajaksi valittu Pekka Antikainen
LähiTapiola Varainhoitokonsernin uudeksi toimitusjohtajaksi on valittu YTM, eMBA Pekka Antikainen. Antikainen toimii tällä hetkellä LähiTapiola-ryhmän yhtiöryhmän johtoryhmän puheenjohtajana sekä LähiTapiola Palvelut Oy:n toimitusjohtajana. Hänen on määrä aloittaa tehtävässään 1.10.2026.Turvallisuus12.5.2026Lemmikkien käärmeenpuremia poikkeuksellisen paljon – ”Nyt kannattaa silmäillä maastoa tavallista tarkemmin”
Käärmeenpuremavahinkojen määrä kasvoi huhtikuussa reilulla kolmanneksella vuoden takaisesta, vaikka tapauksia sattui runsaasti myös alkukeväällä 2025. Koiranulkoiluttajien kannattaa olla nyt tarkkana etenkin aurinkoisissa, suojaisissa paikoissa.Maa- ja metsätalous8.5.2026LähiTapiola Yhteismetsän arvo nousi 34 prosenttia – ”lainsäädäntö ja verotus on päivitettävä nykypäivän metsänomistamisen tarpeisiin”
LähiTapiola Yhteismetsä jatkoi vahvaa kasvuaan neljäntenä toimintavuotenaan ja on Suomen nopeimmin kasvava yhteismetsä. Vuoden 2026 alussa sen arvo oli noussut vuoden takaisesta 34 prosenttia ja on nyt 59 miljoonaa. Kokonaishehtaarimäärä on jo yli 11 100.8.5.2026Kaksi viidestä parantaisi avopuolison asemaa perimysjärjestyksessä – aihe jakaa suomalaisia
Joka neljännessä suomalaisessa perheessä eletään avoliitossa, mutta kuolemantapauksen sattuessa avopuolison asema on yhä heikosti turvattu. LähiTapiolan Arjen katsaus ‑kyselyn mukaan aihe jakaa suomalaisia: 42 prosenttia parantaisi avopuolison asemaa perimysoikeudessa, mutta myös yhtä moni katsoo, että avoparien tulisi huolehtia asiasta itse.