Tutustu LähiTapiolan uutisiin ja ajankohtaisiin artikkeleihin. Uutishuoneella julkaisemme myös näkökulmia LähiTapiolan asiantuntijoilta.
Ajankohtaista
Talous27.4.2026Henkilöstörahastojen sijoituskulut kannattaa tarkistaa – ”pieneltä tuntuva ero voi syödä satoja tuhansia euroja pitkässä juoksussa”
Yhä useampi suomalainen palkansaaja kuuluu henkilöstörahastoon, mutta harvalla on näkymää sijoituskohteiden kuluihin. Tiesitkö, että sijoituskohteiden kulut voivat syödä kymmeniä tuhansia euroja vuodessa ja satoja tuhansia kymmenessä vuodessa?Osakemarkkinoiden keskittyminen23.4.2026Hajautus epävarmuuden maailmassa – mitä riskiä oikeastaan hallitsemme?
Globaalikaan hajautus ei aina tarkoita pientä riskiä. LähiTapiola Varainhoidon johtaja Jyrki Mäkelä muistuttaa, että sijoittajan on ymmärrettävä salkkunsa todelliset altistumat ja keskittymäriskit.Talous23.4.2026Tasetaantuma hellittää hitaasti: joka kolmas on säästänyt aiempaa enemmän – lähes puolet aikoo käyttää säästöjä lähivuosina
Kyselytutkimuksen mukaan osa kotitalouksien puskureista voi alkaa purkautua kulutukseen, jos energiashokki jää lyhyeksi ja työmarkkinat viimein piristyvät. Julkisten palvelujen ja sosiaaliturvan leikkaukset sekä huoli taloudesta ja työllisyydestä ovat lisänneet säästämistä erityisesti naisilla.
Katso lisää ajankohtaisia
LähiTapiolan yhtiöt tiedottavat
LähiTapiola Savo27.4.2026Kuopion ensikotiyhdistykselle 500 000 € tuki lähisuhdeväkivaltatyölle
Luodaan toivoa Pohjois-Savossa nimeä kantava yhteistyökumppanuus, on enemmän kuin ajankohtainen, sillä Pääministeri Petteri Orpon hallitus sinetöi viimeisessä kehysriihessään ennätysmäisen suuret lisäleikkaukset sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustuksiin. LähiTapiola Pirkanmaa23.4.2026LähiTapiolan lahjoituskumppanuudella mahdollistetaan Tampereen Iceheartsin pitkäkestoista ennaltaehkäisevää lastensuojelutyötä
LähiTapiola on Tampereen Icehearts ry:n pitkäkestoinen lahjoituskumppani. Syksyllä toimintaan lahjoitettiin yhdessä LähiTapiola Keskinäinen Vakuutusyhtiön kanssa 25 000 euroa ja tänä vuonna lahjoitussumma nousee 45 000 euroon. Lahjoituksella turvataan Tampereen Iceheartsin pitkäkestoisen ennaltaehkäisevän lastensuojelutyön perustoimintoja. LähiTapiola Pirkanmaa23.4.2026LähiTapiolalta 60 000 € lahjoitus pirkanmaalaisten nuorten työllistämiseen
LähiTapiola Pirkanmaa lahjoittaa vuosittain varoja yleishyödyllisille yhteisöille ja vastikkeettomaan hyväntekeväisyyteen. Yksi tämän vuoden lahjoitusteemoista on nuorten työllistämismahdollisuuksien tukeminen. Teema koettiin erityisen tärkeäksi tässä hankalassa taloustilanteessa.
Katso lisää tiedotteita
Näkökulmia
Mika LehtoEläke16.4.2026Eläkesäästämisen verokannuste katoaa – mitä tapahtuu vuoden 2027 jälkeen?
Vapaaehtoisen eläkesäästämisen verokannuste poistuu vuoden 2027 alusta. LähiTapiola Henkiyhtiön juristi Mika Lehto käy läpi, miten veroedullinen eläkesäästäminen on vuosien varrella muuttunut ja mitä muutos tarkoittaa säästäjille jatkossa.Tuukka Murotie ja Sakari JääskeläinenTalous14.4.2026Salkunhoitajan katsaus – Seligson & Co. varainhoitosalkut pitkäjänteisesti markkinatuottoa tavoitellen
LähiTapiola Varainhoidon senior varainhoitaja Tuukka Murotie ja johtaja Sakari Jääskeläinen avaavat Seligson & Co. varainhoitosalkkujen periaatteita. Kirjoituksessa käydään läpi salkkujen rakennetta, hoitoa sekä alkuvuoden markkinakehitystä.Sami MyyräMaa- ja metsätalous13.4.2026Aikainen kevät vahvistaa viljelijöiden luottamusta tulevaisuuteen
Viljelijöille kevät on aina uusien mahdollisuuksien aikaa, ja pitkä kasvukausi antaa enemmän mahdollisuuksia. Hyvä sato on hyvän taloudellisen tuloksen perusedellytys.