Yli puolet suomalaisista laskisi veneilyn promillerajaa – ”Miksi laki sallii veneilyssä korkeamman promillerajan kuin autoilussa?”
Enemmistö suomalaisista pitää ruorijuopumuksen promillerajaa liian korkeana, selviää LähiTapiolan teettämästä kyselystä. Joka toinen laskisi sen veneilyssä samalle tasolle kuin tieliikenteessä ja joka neljäs jopa nollaan. Alkoholi on vuosittain osallisena monissa veneilykuolemissa. Poliisi muistuttaa, että tuomio ruorijuopumuksesta voi rapsahtaa myös kevyemmästä humalatilasta.
Ajankohtaista
Osakemarkkinoiden keskittyminen23.4.2026Hajautus epävarmuuden maailmassa – mitä riskiä oikeastaan hallitsemme?
Globaalikaan hajautus ei aina tarkoita pientä riskiä. LähiTapiola Varainhoidon johtaja Jyrki Mäkelä muistuttaa, että sijoittajan on ymmärrettävä salkkunsa todelliset altistumat ja keskittymäriskit.Talous23.4.2026Tasetaantuma hellittää hitaasti: joka kolmas on säästänyt aiempaa enemmän – lähes puolet aikoo käyttää säästöjä lähivuosina
Kyselytutkimuksen mukaan osa kotitalouksien puskureista voi alkaa purkautua kulutukseen, jos energiashokki jää lyhyeksi ja työmarkkinat viimein piristyvät. Julkisten palvelujen ja sosiaaliturvan leikkaukset sekä huoli taloudesta ja työllisyydestä ovat lisänneet säästämistä erityisesti naisilla.22.4.2026LähiTapiola Vahinkoyhtiön ja LähiTapiola Henkiyhtiön yhtiökokoukset 13.5.2026