VARSINAIS-SUOMI: Näin vältät tulipalot sähköautoa ladatessa!
Sähkö- ja hybridiautot ovat yleistyneet Suomessa räjähdysmäisesti. Vaikka yhä useampi suomalainen hankkii sähköllä kokonaan tai osittain kulkevan auton, eivät monet auton omistajat ole kuitenkaan tietoisia sähköauton lataamiseen liittyvistä riskeistä. Kokosimme yhteen vinkit turvalliseen sähköauton lataamiseen ja tulipalojen ennaltaehkäisyyn.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Keski-Suomi18.3.2026Maatilayrittäjän tukena arjessa – tutustu Markoon ja Olliin, LähiTapiola Keski-Suomen omiin maatila-asiantuntijoihin
LähiTapiola Keski-Suomessa työskentelee kaksi maatila-asiantuntijaa, Marko Trast ja Olli Kauppinen, jotka ovat maatilayrittäjien tukena kaikissa vakuutusasioissa. Tutustu Markon ja Ollin tehtävään ja ajatuksiin maatilayrittäjien riskienhallinnasta. Jutun lopusta löydät asiantuntijoiden suorat yhteystiedot – ole rohkeasti yhteyksissä! LähiTapiola Pohjanmaa17.3.2026LähiTapiola Pohjanmaa sijoittaa Botnia Ventures Oy:n rahastoon – ”Luonnollinen jatkumo osana työtämme elinvoimaisen Pohjanmaan eteen”
LähiTapiola Pohjanmaa sijoittaa 300 000 euroa Botnia Ventures Fund 1 -rahastoon. Yhtiön sijoituksen taustalla on vahva halu olla mukana mahdollistamassa ja tukemassa uusia kasvuyrityksiä Rannikko-Pohjanmaalla. Panostus on luonnollinen jatkumo yhtiön ja koko LähiTapiola-ryhmän viime aikojen toimenpiteitä Pohjanmaan ja Suomen kasvun vauhdittamiseksi.LähiTapiola Länsi-Suomi17.3.2026Satojen satakuntalaisten tuulilasit kärsivät lähiaikoina, kertovat tilastot
Tuulilasivahinkoja sattuu maalis–huhtikuussa noin 30 prosenttia keskimääräistä enemmän, selviää LähiTapiola Länsi-Suomen tilastoista. Vaurion nopealla korjauttamisella voi säästää satoja euroja erityisesti uudemmissa autoissa.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
VARSINAIS-SUOMI: Näin vältät tulipalot sähköautoa ladatessa!