Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Maa- ja metsätalous5.12.2023

Mikä ihmeen sääilmiövakuutus? Uudenlainen vakuutus kannustaa viljelijöitä varautumaan sään ääri-ilmiöihin

Sään ääri-ilmiöt kuivine hellejaksoineen ja rankkasadekausineen vaikuttavat maatilojen toimintaan myös Suomessa. Uudentyyppiset sääilmiövakuutukset voisivat motivoida viljelijöitä riskeiltä suojautumiseen, pohtii LähiTapiolan maatilaliiketoiminnan johtava asiantuntija Sami Myyrä.
Ajankohtaista
Maa- ja metsätalous8.5.2026LähiTapiola Yhteismetsän arvo nousi 34 prosenttia – ”lainsäädäntö ja verotus on päivitettävä nykypäivän metsänomistamisen tarpeisiin” LähiTapiola Yhteismetsä jatkoi vahvaa kasvuaan neljäntenä toimintavuotenaan ja on Suomen nopeimmin kasvava yhteismetsä. Vuoden 2026 alussa sen arvo oli noussut vuoden takaisesta 34 prosenttia ja on nyt 59 miljoonaa. Kokonaishehtaarimäärä on jo yli 11 100.8.5.2026Kaksi viidestä parantaisi avopuolison asemaa perimysjärjestyksessä – aihe jakaa suomalaisiaJoka neljännessä suomalaisessa perheessä eletään avoliitossa, mutta kuolemantapauksen sattuessa avopuolison asema on yhä heikosti turvattu. LähiTapiolan Arjen katsaus ‑kyselyn mukaan aihe jakaa suomalaisia: 42 prosenttia parantaisi avopuolison asemaa perimysoikeudessa, mutta myös yhtä moni katsoo, että avoparien tulisi huolehtia asiasta itse.Osakemarkkinoiden keskittyminen7.5.2026Katsaus hajautusmittareihin: miten mitata hajautuksen tehokkuutta? Oman sijoitussalkun hajautuksen tehokkuutta kannattaa tarkastella kriittisesti. Salkunhoitaja Perttu Hytönen esittelee esimerkkilaskelmien avulla, miten hajautuksen tehokkuutta kannattaa mitata ja miksi hajautushyötyjen arvioinnissa ei ole käytössä vakiintuneita mittareita.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaMikä ihmeen sääilmiövakuutus? Uudenlainen vakuutus kannustaa viljelijöitä varautumaan sään ääri-ilmiöihin
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn