Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
Bolagen informerarAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Ekonomi24.10.2023

Fonden Seligson & Co Emerging Markets blir LokalTapiola Tillväxtmarknader ESG – investerar framöver direkt i aktier

Fonden Seligson & Co Emerging Markets ändras till LokalTapiola Tillväxtmarknader ESG. Även framöver investerar fonden med bred diversifiering på tillväxtmarknader, men investeringarna görs direkt i aktier i stället för i fonder. Fondens portföljförvaltning handhas av LokalTapiola Kapitalförvaltning Ab.

Andra aktuella ärenden

LokalTapiola Sydkusten och Åland16.8.2026

Stigande kostnader påverkar barns möjligheter att delta i mångsidig hobbyverksamhet

Under de senaste åren har ökade levnadskostnader gjort det allt svårare för många barnfamiljer att finansiera sina barns fritidsintressen. Enligt en undersökning från LokalTapiola upplever var tredje person att hobbyutövandet har minskat till följd av de stigande priserna.
LokalTapiola Nyland16.8.2026

När hobbykostnaderna stiger – var finns hjälpen?

Stigande priser har redan i flera år satt press på många barnfamiljers möjligheter att bekosta hobbyer. Enligt LokalTapiolas enkät har var tredje respondent i Nyland tvingats minska på barns och ungas hobbyverksamhet på grund av de ökade kostnaderna.
LokalTapiola Loimi-Häme8.7.2026

Oputsad spannmålstork är en brandrisk – sju tips inför torkningssäsongen

I Finland inträffar varje år tiotals bränder i spannmålstorkar. Orsaken är ofta smuts och damm som samlats i torkens eldstad eller frånluftskanal. Även elkablar som skadats av gnagare är en vanlig brandorsak. Vi har samlat sju råd som hjälper dig att minska brandrisken före torkningen.
Se fler meddelanden
NyhetsrumMeddelandenFonden Seligson & Co Emerging Markets blir LokalTapiola Tillväxtmarknader ESG – investerar framöver direkt i aktier

Uträttning

Populäraste produkterna

Förmåner och kampanjer

Om LokalTapiola

Sidor för personkunderSidor för företags­kunderSidor för lantbruks­kunder
Vill du fortfarande byta språk?JaNej