Pitkät saikut historiaa? Yhä useampi palaa työhön osatyökykyisenä
Kun työntekijälle sattuu töissä tai vapaa-ajalla leikkausta vaativa tapaturma, ei leikkauspöydältä yleensä enää kotiuduta kuukausien mittaisen sairausloman kanssa. Nykyään työntekijän kuntoutusta tuetaan pitkin matkaa, ja hänelle pyritään löytämään jo varhaisessa vaiheessa työpaikalta sellaista työtä, jota hän pystyy osatyökykyisenä tekemään. Pitkiin sairauspoissaoloihin liittyvät riskit tunnetaan yhä paremmin, ja nopea töihin paluu on kaikkien etu.
Ajankohtaista
Turvallisuus16.9.2026
Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissä
Tällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.Osakemarkkinoiden keskittyminen14.9.2026
Osakemarkkina näyttää tyyneltä, mutta pinnan alla tapahtuu
Markkinoiden tämänhetkinen vakaus voi olla harhaanjohtavaa. Vaikka osakeindeksien volatiliteetti on pysynyt matalana, osakkeiden väliset erot, sijoitustyylien tuottohajonta ja tekoälyteeman ympärillä tapahtuva pääomien uudelleenallokointi kertovat murroksesta markkinan sisällä.Talous10.9.2026
Tekeekö raha onnelliseksi? Pääekonomisti laski
Hannu Nummiaro vertaili maailman onnellisuusraportin tuloksia eri maiden bruttokansantuotteisiin ja sosiaalisen kehityksen mittareihin. Korkea sosiaalinen kehitys ennustaa onnellisuutta hyvin, mutta sen ylläpitäminen vaatii vahvan talouden. Onko Suomi ostanut onnellisuutta velkarahalla?
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Pitkät saikut historiaa? Yhä useampi palaa työhön osatyökykyisenä