Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijat ja vastavalmistuneetAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Turvallisuus2.9.2019

Yleistyvä somekiusaaminen jää usein pimentoon – kouluilta puuttuu keinoja puuttua

Koulujen alettua myös koulukiusaaminen on noussut jälleen otsikoihin. Yhä useammin kiusaaminen tapahtuu verkossa. Sosiaalisen media tutkija Suvi Uski näkee koulujen olevan vaikeuksissa netissä tapahtuvan kiusaamisen kanssa, vaikka kiusaamiseen puuttumiseen on kehitetty paljon keinoja. Uski kokosi neuvoja vanhemmille ja nuorille kiusaamisen ja häirinnän vähentämiseksi.

Ajankohtaista

2.11.2026

LähiTapiola Uusimaa käynnistää muutosneuvottelut

LähiTapiola-ryhmään kuuluvan LähiTapiola Uusimaan muutosneuvottelujen piirissä on 24 työntekijää ja suunnitelma voi toteutuessaan johtaa enintään yhdeksän työntekijän työsuhteen irtisanomiseen työn vähentyessä olennaisesti ja pysyvästi.
Globaali talousmurros29.10.2026

Tekoäly muuttaa kasvun yhtälöä: enemmän tuotantoa ja vähemmän rekrytointeja

Tekoäly voi kasvattaa yritysten tuotantoa ilman vastaavaa henkilöstömäärän kasvua. Olennaista on, miten tuottavuushyödyt jakautuvat yritysten voittoihin ja palkkoihin. Tämä voi muuttaa yritysten kannattavuutta, kotitalouksien kulutusta ja siten koko talouden kasvun edellytyksiä.
Sijoittaminen28.10.2026

Yliopistokoulutettujen lapsista 42 prosentilla sijoituksia, ammatillisesti koulutettujen lapsista 16 prosentilla

NYT Nuorten tulevaisuusraportin mukaan 27 prosentilla nuorista on sijoituksia, mutta osuus vaihtelee selvästi sukupuolen ja vanhempien koulutustaustan mukaan. Pojilla videoalustat ovat yleisin sijoittamistiedon lähde, tytöillä perhe.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaYleistyvä somekiusaaminen jää usein pimentoon – kouluilta puuttuu keinoja puuttua

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn