Yleistyvä somekiusaaminen jää usein pimentoon – kouluilta puuttuu keinoja puuttua
Koulujen alettua myös koulukiusaaminen on noussut jälleen otsikoihin. Yhä useammin kiusaaminen tapahtuu verkossa. Sosiaalisen media tutkija Suvi Uski näkee koulujen olevan vaikeuksissa netissä tapahtuvan kiusaamisen kanssa, vaikka kiusaamiseen puuttumiseen on kehitetty paljon keinoja. Uski kokosi neuvoja vanhemmille ja nuorille kiusaamisen ja häirinnän vähentämiseksi.
Ajankohtaista
Terveys4.11.2026
Gynekologiset vaivat ovat naisten yleisin syy käyttää terveysvakuutusta – ”Onhan tämä myös tasa-arvokysymys”
Kyselyn mukaan valtaosa suomalaisnaisista on sitä mieltä, että gynekologisten oireiden tai sairauksien vuoksi on liian vaikeaa päästä hoitoon julkisessa terveydenhuollossa. LähiTapiolan johtajan Laura Miettusen mukaan naisten hoidon viivästyminen on epäkohta, jolla on sekä terveydellisiä että taloudellisia seurauksia.2.11.2026
LähiTapiola Uusimaa käynnistää muutosneuvottelut
LähiTapiola-ryhmään kuuluvan LähiTapiola Uusimaan muutosneuvottelujen piirissä on 24 työntekijää ja suunnitelma voi toteutuessaan johtaa enintään yhdeksän työntekijän työsuhteen irtisanomiseen työn vähentyessä olennaisesti ja pysyvästi.Globaali talousmurros29.10.2026
Tekoäly muuttaa kasvun yhtälöä: enemmän tuotantoa ja vähemmän rekrytointeja
Tekoäly voi kasvattaa yritysten tuotantoa ilman vastaavaa henkilöstömäärän kasvua. Olennaista on, miten tuottavuushyödyt jakautuvat yritysten voittoihin ja palkkoihin. Tämä voi muuttaa yritysten kannattavuutta, kotitalouksien kulutusta ja siten koko talouden kasvun edellytyksiä.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Yleistyvä somekiusaaminen jää usein pimentoon – kouluilta puuttuu keinoja puuttua