Lennokkipoika Olavi Lumes puolusti Stadionin tornista Suomen itsenäisyyttä
Talvisodan loppumetreillä alkukeväästä 1940 Suomen ilmapuolustusliitto hankki jäsenistöä osana Helsingin Messuhallissa järjestettyä sotasaalisnäyttelyä, jossa esiteltiin toimintaa ja kalustoa. Näyttelyn yhteydessä pidettiin joka ilta klo 18-21 lennokkikerho, jossa helsinkiläispojat rakensivat lennokkeja. Näitä lennokkeja hyödynnettiin päivisin lentonäytöksissä, joissa taitavat nuoret lennokkipojat esittelivät lennokkiosaamistaan. Palkkioksi pojat saivat sota-aikaan harvinaisen kupin kahvia ja piparkakun.
Ajankohtaista
Turvallisuus5.10.2026
Palovaroittimet siirtyivät taloyhtiöiden vastuulle, mutta merkittävä osa jäi oman onnensa nojaan – "Kannattaa vinkata pelastusviranomaiselle"
14 prosenttia kerros-, rivi- ja paritaloasukkaista kertoo, että taloyhtiö ei tarkastanut tai uusinut palovaroitinta lakiuudistuksen yhteydessä. Jos taloyhtiö ei huomautuksesta huolimatta ota asiaa vakavasti, kannattaa vinkata tästä pelastusviranomaiselle, sanoo LähiTapiola Pirkanmaan korvausjohtaja Antti Määttänen.Vapaa-aika3.10.2026
Helsingin Palloseuralle LähiTapiolan 15 000 euron pääpalkinto
LähiTapiola ja Suomen Palloliitto ovat jo neljättä vuotta palkinneet vastuullista harrastustoimintaa edistäneitä seuroja. Harrastamisen vahvat seurateot -konseptin pääpalkinnon saaja on Helsingin Palloseura. Palkinto luovutetaan 3. lokakuuta Huuhkajien ottelussa Olympiastadionilla. Työelämä2.10.2026
Näin Yöpuu Yhtiö kehittää paloturvallisuutta osana asiakaskokemusta
Paloturvallisuus on keskeinen osa yritysten riskienhallintaa ja henkilöturvallisuutta. Käytännössä puutteita löytyy kuitenkin edelleen erityisesti sammuttimien kunnossa ja niiden käytön osaamisessa. – Sammutin voi olla paikallaan, mutta hätätilanteessa vanhentunut tai toimimaton sammutin on hyödytön. Sitä pitää myös osata käyttää oikein, sanoo LähiTapiolan myyntijohtaja Teemu Pinomäki.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Lennokkipoika Olavi Lumes puolusti Stadionin tornista Suomen itsenäisyyttä