Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Talous9.1.2025Joka kolmas suomalainen on hävennyt omaa taloudenhallintaansa – yleisin syy ”riittämättömät” säästötLähiTapiolan kyselyn mukaan 63 prosenttia suomalaisten tuloista kuluu välttämättömiin menoihin. Moni häpeää taloudenhallintaansa, koska säästöön jää liian vähän rahaa. Takuusäätiön talous- ja velkaneuvonta hiljenee joulukuussa, mutta tammikuussa yhteydenottoja on tullut jopa kaksi kertaa enemmän.
Nainen kirjaa kuluja Takuusäätiön Penno-palveluun.
Takuusäätiön Penno on maksuton digiväline oman talouden hallintaan ja suunnitteluun.
Ajankohtaista
Private Credit12.1.2026Private credit -rahastot keräysvaiheessa – miltä ne näyttävät sijoittajille?LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen esittelee dataan perustuvan läpileikkauksen Private credit -rahastoista ajalta 1/2022–10/2025. Materiaali vastaa kysymyksiin, miltä kohderahastot näyttävät keräysvaiheessa ja mitä rahastomanagerit tavoittelevat ja lupaavat.Sijoittaminen9.1.2026Kysely paljastaa suomalaissijoittajien suurimmat huolet – pääekonomisti kertoo oman riskilistansaPoliittinen epävarmuus, sota Ukrainassa ja Suomen talouden vaisu veto ovat suomalaisten sijoittajien yleisimpiä huolia, paljastaa LähiTapiolan kyselytutkimus. Pääekonomisti pitää uuden sijoitusvuoden suurimpina riskeinä tekoälykuplaa, Yhdysvaltojen ja Kiinan valtataistelua sekä valtioiden velkaantumista, jolle ei loppua näy.Maa- ja metsätalous8.1.2026Suomeen uusi luonnonarvokaupan pilottihanke Tapio Palvelut Oy, S-ryhmä, Finsilva ja LähiTapiola käynnistävät pilottihankkeen, jossa kehitetään uudenlaista markkinaehtoista luonnonarvokaupan mallia. Tavoitteena on lisätä alueen luonnon monimuotoisuutta ennallistamalla noin 12 hehtaarin entinen avosuo Pielavedellä Pohjois-Savossa. Hankkeessa käydään kauppaa syntyvillä luonnonarvohehtaareilla ilman kompensaatiotarkoitusta.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaJoka kolmas suomalainen on hävennyt omaa taloudenhallintaansa – yleisin syy ”riittämättömät” säästötHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn