Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Valitse sivuAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Uutishuone
Ajankohtaista
9.9.2025LähiTapiola Henkiyhtiössä käynnistyvät muutosneuvottelutLähiTapiola Keskinäinen Henkivakuutusyhtiö suunnittelee toiminnan tehostamista ja siihen liittyviä henkilöstövähennyksiä taloudellisilla ja tuotannollisilla perusteilla. Suunnitelma sisältää mahdollisen organisaatiomuutoksen, joka voi toteutuessaan johtaa enintään 16 työntekijän työsuhteen päättymiseen työn vähentyessä olennaisesti ja pysyvästi. Suunnitelmana on perustaa lakkautettavien tehtävien tilalle useita uusia tehtäviä, joita tarjotaan neuvottelujen piirissä oleville työntekijöille.Työelämä8.9.2025Yrityksen vastuuvakuutus on avain sujuvaan asiakasyhteistyöhönYrityksen vastuuvakuutus ei suojaa vain vahinkojen varalta, vaan vahvistaa myös yrityksen uskottavuutta ja yhteistyökykyä. Se voi olla edellytys sopimusten, urakoiden ja asiakassuhteiden solmimiselle erityisesti aloilla, joilla vahinkoriski on merkittävä.Työelämä5.9.2025Vastuuvakuutus osana yrityksen riskienhallintaaYritystoimintaan liittyy aina riskejä, joista osa on ennakoitavissa ja osa täysin yllättäviä. Vastuuvakuutus yritykselle tarjoaa turvaa tilanteissa, joissa yrityksen toiminta aiheuttaa vahinkoa ulkopuoliselle. Se on keskeinen osa riskienhallintaa, sillä se suojaa yrityksen taloutta ja mainetta odottamattomissa tilanteissa.
Katso lisää ajankohtaisia
LähiTapiolan yhtiöt tiedottavat
LähiTapiola Pohjoinen9.9.2025Giljotiini vaanii suojatiellä – kolmannes pohjois- ja keskipohjalaisista huolissaan lasten liikenneturvallisuudestaPohjois- ja keskipohjalaiset pitävät autoilijoiden tilannenopeuksia päiväkotien ja koulujen lähistöllä liian suurina. Erityistä huolta herättää suojateiden yhteydestä tuttu giljotiini-ilmiö. LähiTapiola Pohjoisen korvausjohtaja peräänkuuluttaa kuluvalla liikenneturvallisuusviikolla autoilijoiden tilannenopeuden merkitystä suoja- ja koulutien turvaamisessa.LähiTapiola Kainuu-Koillismaa8.9.2025LähiTapiola Kainuu-Koillismaa lahjoitti tukea KoillismaalleLähiTapiola Kainuu-Koillismaa haluaa edistää kainuulaisten ja koillismaalaisten hyvinvointia sekä elinvoimaa tukemalla paikallisten yhdistysten ja yhteisöjen toimintaa lahjoittamalla käyttörahastostaan yli 150 000 euroa vuoden 2025 aikaan. Julkaisemme syksyn aikana toimialueemme lahjoituksen saajat. Nyt vuorossa koillismaalaiset yhdistykset, jotka saivat tukea.LähiTapiola Länsi-Suomi8.9.2025Vakuutusyhtiöltä 1 000 heijastinliiviä lapsille – ”Vastuu on paperilla aikuisilla, mutta käytännössä lapsilla”LähiTapiola Länsi-Suomi lahjoittaa 140-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi 1 000 heijastinliiviä toimialueensa alle kouluikäisille lapsille. Riskienhallinnan asiantuntijan mukaan ikärajaus on paras keino saada liivit aktiiviseen käyttöön ja siten parantaa liikenneturvallisuutta, joka jää usein lasten vastuulle.
Katso lisää tiedotteita
Näkökulmia
Jaana SohlmanMaa- ja metsätalous3.9.2025Minkä perjantairuoan valitset? Maanviljelijänä ja suomalaisen ruoan tuottajana kiinnitän aina huomiota ruoan alkuperään – myös mättöperjantaina.Marika MakkonenMaa- ja metsätalous1.9.2025Metsä pitää antaa seuraavalle sukupolvelle ajoissa, jotta siihen ehtii syntyä suhde Kuolinpesien omistuksessa on reilu miljoona hehtaaria metsää. Tietämättä vielä järjestystä sen tarkemmin, on hyvin mahdollista, että tulevaisuudessa – toivottavasti en kuitenkaan vielä pitkään aikaan – kuulun tähän joukkoon. Kirsi KauriaTyöelämä27.6.2025Älä anna työtapaturmavakuutuksen yllättää – näin säästät vakuutusmaksuissaYrityksen varojen sijoittaminen tehdään harkiten, strategian mukaisesti – mutta entä työtapaturmavakuutus? Kirsi Kauria, LähiTapiolan palvelualojen suurasiakkuuksien toimialajohtaja, avaa blogissaan, miksi lakisääteisen vakuutuksen kilpailutusta tulisi tarkastella samalla sijoittajan pieteetillä.
Katso lisää näkökulmia
Henkilöasiakkaan asiointiYhteystiedot
Osta vakuutus
Vahingot ja korvaukset
Pyydä tarjous
Varaa aika
Verkkotapaaminen
Laskutusasiat
Anna palautetta
Sijoittamisen yhteydenottopyyntö
Asioi sähköisesti
Suosituimmat tuotteetAutovakuutus
Kotivakuutus
Venevakuutus
Matkavakuutus
Tapaturmavakuutus
Eläinvakuutus
Henkivakuutus
Sijoitusrahastot
Sijoitusvakuutus
Tietoa LähiTapiolastaLähiTapiola-ryhmä
Töihin meille
Uutishuone
Vastuullisuus
Medialle
Ilmoituskanava
Muutoksenhaku
Yritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn