Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Pohjoinen2.3.2022LähiTapiola Pohjoinen lahjoittaa 10 000 euroa Venäjän hyökkäyksestä kärsiville ukrainalaisille – kannustaa kaikkia toimimaanLähiTapiola Pohjoinen lahjoittaa 10 000 euroa hätää kärsiville ukrainalaisille humanitäärisen avun toimittamiseksi SPR:n katastrofirahaston kautta. Rahaston kautta kodeistaan sotaa paenneet ukrainalaiset saavat ruokaa, lääkkeitä ja suojaa.
Lahjoituksen taustalla on elämänturvayhtiön vastuullisuuden periaate ja hyväntahtoisuuden arvo, jotka yhdessä velvoittavat auttamaan poikkeuksellisessa tilanteessa äärimmäistä hätää kärsiviä.- Venäjän hyökkäys Ukrainaan järkyttää meitä kaikkia ja apua tarvitaan pikaisesti. Jokainen meistä voi toimia ja auttaa omien mahdollisuuksien mukaan esimerkiksi lahjoittamalla, osallistumalla keräyksiin, ryhtymällä vapaaehtoistyöhön ja osoittamalla tukensa sodasta kärsiville. Tarttumalla toimeen voi lievittää myös omaa ahdistustaan. Kannustamme paikallisia kumppaneitamme, omistaja-asiakkaitamme ja henkilöstöämme Pohjois- ja Keski-Pohjanmaalla osallistumaan sodasta kärsivien auttamiseen. LähiTapiola Pohjoisen henkilöstöllä on myös mahdollisuus käyttää työaikaa vapaaehtoistyöhön, kertoo LähiTapiola Pohjoisen toimitusjohtaja Veli Rajakangas.- Ukrainan tilanteen seuraaminen aiheuttaa huolta ja ahdistusta myös Suomessa. Huolehdi lähipiiristäsi ja varmista, että kukaan ei jää nyt yksin. Myös Suomessa toimivien järjestöjen tekemä työ esimerkiksi nuorten mielenterveyden eteen korostuu kriisiuutisoinnin keskellä, toteaa Rajakangas.LähiTapiola Pohjoisen lahjoitus on osa LähiTapiola-ryhmän yhtiöiden 300 000 euron lahjoituksia sodasta kärsivien ukrainalaisten auttamiseksi ja humanitaarisen avun toimittamiseksi sitä eniten tarvitseville. LähiTapiola Pohjoinen kartoittaa tilanteen edetessä mahdollisia uusia auttamistapoja.Asiakkaidensa omistamana yhtiönä LähiTapiola Pohjoinen vaikuttaa yhteisöjen hyvinvointiin ja elinvoimaisuuteen paitsi suoraan liiketoiminnallaan myös tukemalla eri sektoreiden toimijoita.  Viime vuonna LähiTapiola Pohjoinen teki Hyvinvoiva Pohjoinen -lahjoituksia Pohjois- ja Keski-Pohjanmaalle yhteensä 100 000 euroa, joissa mielenterveyden edistämisen ja ennakoivan jaksamisen tuki oli yksi pääteemoista. Suomen Punainen Risti on ollut LähiTapiolan yhteiskuntavastuun kumppani vuodesta 2002.Lahjoita SPR:n katastrofirahastoon (suora linkki)
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola VarainhoitoTalous25.4.2025Sijoitusrahastojen LähiTapiola Suoja ja LähiTapiola Korkomaailma osuudenomistajilleSijoitusrahasto LähiTapiola Suoja sulautuu LähiTapiola Korkomaailma Sijoitusrahastoon 5.6.2025. Sulautuminen ei edellytä osuudenomistajilta toimenpiteitä.LähiTapiola Lappi17.4.2025Ilmastonmuutoksen myötä kirjanpainajan tihutyöt voivat pian yleistyä Lapinkin metsissäHyönteistuhovahinkojen määrä on viisinkertaistunut viimeisten viiden vuoden aikana koko Suomessa. Vaikka Lapin metsät näyttävät toistaiseksi säästyneen isoilta kirjanpainajatuhoilta, jokaisen metsänomistajan kannattaa ottaa tavaksi tarkistaa metsän kunto ja seurata kirjanpainajan jättämiä merkkejä keväisin ja kesän aikana.LähiTapiola Länsi-Suomi17.4.2025Liki joka viides länsisuomalainen reissaa vailla vakuutusta – ”Voi tulla kallis pääsiäisyllätys”Neljäsosa länsisuomalaisista on sairastunut ennen matkaa tai sen aikana, selviää LähiTapiolan kyselystä. Silti lähes joka viides ei hanki matkavakuutusta tai vakuuttaa pelkät matkatavarat. Matkavakuutuksen vuosittaisista miljoonakorvauksista valtaosa aiheutuu terveydenhoitokuluista.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetLähiTapiola Pohjoinen lahjoittaa 10 000 euroa Venäjän hyökkäyksestä kärsiville ukrainalaisille – kannustaa kaikkia toimimaanHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn