Kun rakentamisen nousukausi alkaa, alan yritykset haluavat olla parhaassa kisakunnossa. LähiTapiolan rakentamisen toimialajohtaja Jari Jämsen ja riskipäällikkö Eetu Tiainen kertovat, miten pre-season kannattaa hyödyntää ennen kovinta kilpailukautta.
Riskipäällikkö Eetu Tiainen ja toimialajohtaja Jari Jämsen työskentelevät rakennusalan suurasiakkaiden kanssa.
Näkökulmia
Kare HallamaaSijoittaminen12.6.2026IPO:t ja indeksit - rakettitiedettä?
Miksi jättilistautumiset eivät näy suoraan indeksisijoittajalle? Vaikka markkinoille saapuu ennennäkemättömän suuria yhtiöitä, niiden paino indekseissä ei ole itsestäänselvyys, kirjoittaa salkunhoitaja Kare Hallamaa.Hannu NummiaroTalous8.6.2026Taloushuoli tuli lähemmäs kotia
Mistä suomalaisen kuluttajan epävarmuus nyt syntyy? Vielä vuosi sitten katse oli vahvasti maailmalla: tulleissa, kauppasodassa ja globaalin talouskriisin uhassa. Nyt huoli on siirtynyt lähemmäs omaa arkea, kirjoittaa LähiTapiola Varainhoidon pääekonomisti Hannu Nummiaro.Anssi WartiainenTalous4.6.2026Ilmastokysymykset ovat jääneet geopoliittisen kohinan alle – sijoittajalle ilmastonmuutos on enemmän kuin vastuullisuusteema
Ilmastonmuutos on taloudellinen rakennemuutos, joka vaikuttaa suoraan yhtiöihin ja markkinoihin. Salkunhoitaja Anssi Wartiainen avaa, miten sijoittaja voi hallita ilmastoriskejä ja hyödyntää siirtymän tarjoamia mahdollisuuksia.