Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Talous22.6.2026

Yli kolmasosa suomalaisista kokee taloushuolten heikentäneen hyvinvointiaan

Yli kolmasosa suomalaisista (37 %) kokee oman taloudellisen tilanteensa heikentäneen jaksamistaan ja hyvinvointiaan viimeisen kahden vuoden aikana, paljastaa LähiTapiolan kyselytutkimus*. Huoli tulojen riittävyydestä kuormittaa erityisesti nuorten ja perheellisessä iässä olevien arkea.
Ajankohtaista
Turvallisuus22.6.2026Kun kesämyrsky nousee, ennakointi kannattaa – näin suojaat kotisi ja toimit vahingon jälkeenKesämyrsky voi alkaa nopeasti ja jättää jälkeensä yllättävän paljon vahinkoa. Pahimmillaan kova tuuli, rankkasade ja kaatuvat puut rikkovat rakennuksia, ajoneuvoja, veneitä ja muuta omaisuutta. Vahinkoriskiä voi kuitenkin pienentää selvästi varautumalla etukäteen. 18.6.2026Moni joutuu säästämään mökin korjaustöistä ja karsimaan mökkireissuja – ”Lähtiessä on muistettava vesivahinkojen ehkäisy”LähiTapiolan teettämän kyselyn mukaan noin viidesosa mökkeilijöistä on joutunut säästämään mökin kustannuksista aiempaa enemmän. Kotitalousvähennyksen korotus voi tuoda mökin remontti- ja korjaustyökuluihin helpotusta. Jos lähtee mökiltä pois pidemmäksi aikaa, veden pääsulkuventtiilin sulkeminen ehkäisee ikävältä yllätykseltä, sanoo LähiTapiolan kehityspäällikkö.17.6.2026LähiTapiola-ryhmän yhtiöryhmän johtoryhmän puheenjohtajaksi ja Palvelut Oy:n toimitusjohtajaksi Harri Mattinen LähiTapiola-ryhmän yhtiöryhmän johtoryhmän puheenjohtajaksi ja Palveluyhtiön toimitusjohtajaksi on valittu OTM Harri Mattinen. Hän aloittaa tehtävässään 1.1.2027 mennessä. Mattinen (56) siirtyy tehtävään LähiTapiola Pääkaupunkiseudun toimitusjohtajan tehtävästä.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaYli kolmasosa suomalaisista kokee taloushuolten heikentäneen hyvinvointiaan
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn