Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Elämänturva12.2.2025Lapsille ja nuorille valmiuksia kohdata hätätilanteita – Uusia sankareita koulutetaan tänäkin vuonnaVarautuminen on ihan jokaisen asia. LähiTapiolan alueyhtiöt ovat kouluttaneet vuodesta 2016 lähtien Sankareita alkusammutus- ja ensiaputaitoihin. Sankareita on jo lähes 170 000 ympäri Suomen.
Sankarikoulutusten avulla lapset ja nuoret pääsevät harjoittelemaan valmiuksia kohdata erilaisia hätätilanteita. Koulutuksella lisätään osaltaan myös heidän hallinnan tunnetta siitä, että ensiaputaidot ja hätäilmoituksen teko ovat itsellä hallussa. Viime vuosina Sankarikoulutukset painottuneet viidesluokkalaisten elvytystaitoihin Ensiavun Sankarikoulutukset lähtivät liikkeelle LähiTapiolan tarjoamana vuonna 2017. Euroopan elvytysneuvosto on asettanut tavoitteeksi, että oppilaat viidesluokkalaisista lähtien kaikkialla Euroopassa saisivat elvytyskoulutuksen. Monilla kouluilla tai kunnilla ei kuitenkaan ole varaa itse järjestää ensiapukoulutusta lapsille, minkä vuoksi LähiTapiola halusi vastata tarpeeseen. Viime vuonna alueyhtiöt mahdollistivat 8 318 oppilaan koulutuksen. Tänä vuonna Sankarikoulutukset jatkuvat 15 alueyhtiön alueella ja tavoitteena on, että 8 420 oppilasta pääsee osallistumaan koulutukseen.

Kouluttajina toimivat Punainen Risti Ensiavun Sankarikouluttajat, ja koulutus koostuu verkkokurssista sekä interaktiivisesta etäharjoitustunnista. Koulutuksen piiriin pääsevät myös oppilaiden perheet kotitehtävän muodossa. Viidesluokkalaiset opastavat perheilleen 112-sovelluksen käyttämistä sekä tajuttoman ensiapua.
Kouluilta saatu palaute ollut todella hyvää Koulutukseen osallistuneiden luokkien opettajista 93 prosenttia suosittelee Sankarikoulutusta. Tässä muutamia Punainen Risti Ensiavun sankarikouluttajien kommentteja koulutuksista:

”On ollut ihanaa nähdä miten kiinnostuneita oppilaat ovat ensiaputaitoja kohtaan, ja miten hyviä kysymyksiä heillä on ollut. Oppilaat ovat käyttäneet tosi hienosti mielikuvitustaan erityisesti haavan sitomisharjoittelussa, ja heidän oppimisen ilo on ollut paras palkinto kouluttajalle. Se ilo näkyy kyllä hyvin ruudun toiselle puolelle minulle asti.”

”Näkyvä lasten ilo ja innostus, kun koulutuksen alussa kuulevat, että kaikista heistä voi tulla Sankarikouluttajia; näillä opeilla itse Sankarikoulutuksen jälkeen voi kouluttaa vaikka omat perheenjäsenet tärkeillä taidoilla. Hyvät kysymykset ensiaputilanteisiin liittyen koulutuksen aikana. Aihe laittaa ajattelemaan ja se on hyvä se.”

”Minut on kouluttajana yllättänyt oppilaiden kyky heittäytyä koulutuksen aikana tehtäviin harjoituksiin. Olen myös positiivisesti yllättynyt oppilaiden rohkeudesta osallistua yhteisiin keskusteluihin sekä jakaa omia näkemyksiä ja kokemuksia koulutuksen teemoihin liittyen.”
Ajankohtaista
Elämänturva20.3.2025Lemmikkien sairauden hoitokulut nousivat lähes neljänneksen – merkittävä ennaltaehkäisykeino jää monilta koiranomistajilta tekemättäLähiTapiolan Arjen katsaus -kyselytutkimuksen mukaan yli viidesosa koiranomistajista ei huolehdi siitä, että lemmikki saa rokotussuositusten mukaiset rokotukset ajallaan. Myös lemmikin hampaista huolehtiminen, joka herkästi vaikuttaa eläinlääkärimenoihin, jää monella tekemättä.Elämänturva17.3.2025”Joka viides kohtaa vakavan sairauden työuransa aikana” – vakuutusturvan myynti kasvaa kymmeniä prosentteja vuodessaSairauspäivärahan leikkaus ja julkisen terveydenhuollon haasteet lisäävät tarvetta varautua vakavaan sairauteen taloudellisesti. Viisi prosenttia suomalaisista kertoo harkinneensa vakuutusturvaa luettuaan julkisuuden henkilöiden sairastumisista. LähiTapiolassa vakuutusturvan myynti on kasvanut kymmenillä prosenteilla vuodessa koko 2020-luvun.Maa- ja metsätalous14.3.2025Näin turvaat maatilan jatkon kriisitilanteessa – avioehto voi pelastaa monelta harmiltaPuhu käytännön asiat selväksi läheistesi kanssa jo hyvissä ajoin. Avioehto suojaa avioerossa, ja henkivakuutus turvaa jäljelle jääneiden elämää yrittäjän kuoleman jälkeen.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaLapsille ja nuorille valmiuksia kohdata hätätilanteita – Uusia sankareita koulutetaan tänäkin vuonnaHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn