Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Talous15.2.2023LähiTapiola Henkiyhtiön tilinpäätös 1.1.-31.12.2022: LähiTapiola Henkiyhtiö kasvattaa etuja omistaja-asiakkailleen LähiTapiola Henkiyhtiön liikevoitto oli tammi-joulukuussa 63,8 miljoonaa euroa ja vakavaraisuus vahvistui entisestään, vaikka sijoitusmarkkinoiden heikko kehitys painoi kokonaistulosta. Kasvatimme asiakasetuja riskihenkivakuutuksessa sekä vakuutusmaksuja alentamalla että vakuutusmääriä kasvattamalla.
LähiTapiola Henkiyhtiön toimitusjohtaja Pasi Haaralan kommentit:”Kasvatimme kesäkuussa vahvistetun omistajatahtomme mukaisesti asiakasetuja riskihenkivakuutuksessa. Uusmyynnissä alensimme vakuutusmaksuja 20 prosentilla ja nykyisille asiakkaillemme korotimme vakuutusturvan määrää maksutta 25 prosentilla.Epävakaassa maailmantilanteessa haluamme auttaa asiakkaitamme parantamaan taloudellista turvaansa ja pohtimaan taloudellisen turvansa riittävyyttä. Keskitymme strategiamme mukaisesti elämänturvan ja asiakashyödyn kasvattamiseen.Säästämällä varautuminen on tärkeä osa elämänturvaa. Tuomme asiakkaillemme erinomaisen keinon säästämiseen laajan hajautuksen salkuilla. Salkuissa varat on hajautettu laajasti eri omaisuusluokkien sisällä kohteissa, jotka ovat yleensä vain suuren sijoittajan saatavilla.
Kiitän asiakkaitamme luottamuksesta ja henkilöstöä erinomaisesta työstä ja sitoutumisesta epävarmassa tilanteessa. Hyvinvoiva henkilöstö on tärkein menestystekijämme.”
LähiTapiola Henkiyhtiön liiketulos oli 63,8 miljoonaa euroa. Kokonaistulos oli -165,9 miljoonaa euroa johtuen sijoitustoiminnan haastavasta markkinatilanteesta. Vakavaraisuus vahvistui vuonna 2022 merkittävältä osin korkotason nousun ansiosta ja vakavaraisuussuhde oli 321 prosenttia. Ilman vakavaraisuuslaskennan siirtymäsäännöksiä vakavaraisuussuhde oli 286 prosenttia.LähiTapiola on riskihenkivakuuttamisen markkinajohtaja ja riskihenkivakuuttamisen maksutulon kasvu jatkui edelleen 5 prosentilla. Ryhmäeläkkeen maksutulo laski 3 prosenttia ja säästämisen maksutulo laski 21 prosenttia haastavassa markkinaympäristössä. Kokonaismaksutulo alentui 11 prosenttia 429 miljoonaan euroon.LähiTapiola Henkiyhtiö käynnistää vuonna 2023 asiakaskokemuksen uudistamiseen tähtäävän järjestelmäuudistushankkeen. Hanke mahdollistaa entistä sujuvampien, ymmärrettävämpien ja merkityksellisempien palveluiden tarjoamisen asiakkaillemme.LähiTapiola Henkiyhtiön toimitusjohtaja Minna Kohmo jäi työsopimuksen mukaisesti eläkkeelle 1.10.2022. Henkiyhtiön hallitus nimitti yhtiön uudeksi toimitusjohtajaksi 1.8.2022 alkaen KTM Pasi Haaralan.Lue koko tilinpäätös täältä.
Ajankohtaista
Talous7.2.2025Eläkeuudistuksessa kierrettiin kansan suosikit ja inhokitKannatus eläkesijoitusten riskin kasvattamiselle on tuplaantunut reilussa kolmessa vuodessa. Yli kolmannes suomalaisista laskisi suuria eläkkeitä ja joka kolmas höllentäisi työtä tekevien eläkeläisten verotusta. Eläkeuudistuksessa sovituista toimenpiteistä voi jokainen ottaa oppia omassa eläkesäästämisessään, sanoo ekonomisti Hannu Nummiaro.Työelämä6.2.2025LähiTapiola on jälleen yksi Suomen innostavimmista työpaikoistaLähiTapiola-ryhmä on saavuttanut Suomen innostavimmat työpaikat -tunnustuksen. Saimme jälleen hienot tulokset ROIHU-henkilöstötutkimuksessamme ja nousimme näin upeasti Suomen innostavimpien yritysten joukkoon suurten organisaatioiden sarjassa – jo kuudetta vuotta peräkkäin. Talous24.1.2025Ostovoimakuoppa puolivälissä – keskituloisen elintasoon kahden kuukausipalkan kolausHintojen nousu on rokottanut 3 700 euroa kuussa tienaavan palkansaajan elintasoa noin 7 400 eurolla kolmessa ja puolessa vuodessa, laskee ekonomisti Hannu Nummiaro. Mikäli inflaatio pysyy aisoissa, kuluttajien ostovoima palautuu ensi vuoden aikana maltillisillakin palkankorotuksilla.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaLähiTapiola Henkiyhtiön tilinpäätös 1.1.-31.12.2022: LähiTapiola Henkiyhtiö kasvattaa etuja omistaja-asiakkailleen Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn