Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijat ja vastavalmistuneetAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Turvallisuus25.8.2021

Satoja savuvahinkoja tulisijoista – varo ilmalukkoa takkaa ja uunia lämmittäessä

Tulisijasta sisätiloihin purkautuva savu aiheuttaa vuosittain jopa satoja savuvahinkoja. LähiTapiolan havaintojen mukaan myös aiemmin hyvin toiminut tulisija voi yllättää lämmittäjän. Ilmalukon riski korostuu kosteassa syyssäässä, mutta myös helle ja esimerkiksi koneellinen ilmanvaihto voivat syödä hormin vetoa. Pahimmillaan savu uhkaa henkeä. Kokosimme keinoja turvalliseen lämmityskauden alkuun.Tutustu ja osta

Ajankohtaista

Työelämä15.10.2026

Yritysvakuutus tuo turvaa ravintoloitsijalle: ”Koko liiketoiminta lakkaisi, jos liiketila tuhoutuisi.”

Petri Lindholm pyörittää Hämeenlinnassa Popino-ruokaravintolaa. Mielenrauhaa tuo se, että epävarmoissa tilanteissa vakuutusyhtiöön voi aina soittaa ja kysyä.
Globaali talousmurros14.10.2026

Valtionlainakorot ovat palanneet houkutteleville tasoille, mutta suojaavatko ne salkkua?

Korkotason nousu on palauttanut valtionlainat sijoittajien kiinnostuksen kohteeksi. Niiden tarjoama suoja osakemarkkinoiden laskulta ei kuitenkaan riipu vain korkotuotosta tai duraatiosta, vaan ennen kaikkea siitä, millainen talousympäristö markkinoita koettelee.
Työelämä12.10.2026

Eläkeikä karkaa – lähes joka kolmas ei pidä todennäköisenä, että jaksaisi työssä eläkkeelle asti

Valtiovarainministeriö ehdotti viime viikolla eläkeiän nostamista 70 vuoteen. LähiTapiolan kyselyn mukaan lähes joka kolmas työelämässä oleva pitää kuitenkin epätodennäköisenä, että jaksaisi työssä edes nykyiseen eläkeikään asti. Usko työssä jaksamiseen horjuu erityisesti keski-iässä ja silloin, kun oma talous on tiukilla.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaSatoja savuvahinkoja tulisijoista – varo ilmalukkoa takkaa ja uunia lämmittäessä

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn