S-Pankki ja Tapiola Pankki yhdistyvät osana laajempaa yhteistyösopimusta
S-Pankki ja Tapiola Pankki yhdistyvät uudeksi S-Pankiksi. S-ryhmä omistaa vuonna 2014 aloittavasta uudesta pankista 75 prosenttia ja LähiTapiola-ryhmä 25 prosenttia.
Ajankohtaista
Turvallisuus11.6.2026Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissä
Tällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.Ympäristö11.6.2026Kysely: Suomalaiset vaativat panostuksia ilmastonmuutokseen sopeutumiseen – merkittävä riski uhkaa jäädä varjoon
Joka kolmas suomalainen haluaa nykyistä enemmän panostuksia ilmastonmuutokseen sopeutumiseen, käy ilmi LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä*. Suomalaiset painottavat erityisesti luontokadon torjuntaa, levähaittojen ennaltaehkäisyä ja metsätuhojen torjuntaa. LähiTapiolan ilmastoasiantuntijan mukaan merkittävin uhka ovat tulvat, vaikka niiden torjuminen ei korostukaan suomalaisten vastauksissa. Turvallisuus7.6.2026Joka kolmas nuori aikuinen on joutunut vaaratilanteeseen liikenteessä puhelimen takia – ”Riskin aiheuttaa kuormitus, ei kokemattomuus”
Yksi vilkaisu puhelimeen ratissa voi tarkoittaa käytännössä yli 100 metrin ajoa sokkona. LähiTapiolan johtajan mukaan puhelin kädessä vaaratilanteeseen päätyy todennäköisemmin kiireen kuin iän takia.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
S-Pankki ja Tapiola Pankki yhdistyvät osana laajempaa yhteistyösopimusta