Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Kainuu-Koillismaa13.4.2025Uutta tietoa jäistä pelastautumisesta: tekniikka ratkaisee, ole kuin hylje! LähiTapiola Kainuu-Koillismaa ja Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto SUH ry järjestivät kevättalvella jääturvallisuusharjoituksen Kajaanin Vesiliikuntakeskus Kaukavedessä. Harjoituksen perusteella saatiin täysin uutta tietoa jäistä pelastautumisesta. Perinteisesti jäistä pelastautumisen on ajateltu vaativan ennen kaikkea käsivoimia, mutta harjoitukset osoittivat, että tehokkain tapa nousta vedestä on hyödyntää kehon painopistettä ja liikeratoja oikein.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Pirkanmaa11.3.2026Varokaa heikkoja jäitä – vinkit turvalliseen jäillä liikkumiseenSuomessa hukkuu vuosittain keskimäärin 150 ihmistä, joista noin 16 menehtyy jäihin vajoamisen seurauksena. Hukkuneista ainakin 82 prosenttia on miehiä. Suurin osa tapauksista tapahtuu sisävesistöissä. Kolmasosa hukkumisista liittyy moottoriajoneuvolla ajamiseen jäällä.LähiTapiola Varsinais-Suomi10.3.2026Vakuutusyhtiön tilastot kumoavat myytin: perjantai 13. ei ole epäonnen päivä Vanha myytti perjantai 13. päivästä herättää monissa yhä ajatuksia: pitäisikö olla tavallista varovaisempi, siirtää suunnitelmia tai koputtaa puuta? Taikausko elää sitkeästi, mutta mitä sanovat faktat? Vakuutusyhtiön vahinkotilastot antavat rauhoittavan vastauksen – perjantai 13. on vahinkojen näkökulmasta aivan tavallinen päivä muiden joukossa.LähiTapiola Keski-Suomi10.3.2026Emolehmätilan elämää Uuraisilla – Pikkulapsiarki kertaa sata Yö on hiljainen Leppälän tilalla Uuraisilla, mutta pihatossa eletään vuoden jännittävimpiä hetkiä – maaliskuun alussa ensimmäiset emolehmät alkoivat poikia. Poikimahuippu ajoittuu maalis–huhtikuulle ja parhaana päivänä maailmaan syntyy jopa kuusi vasikkaa.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetUutta tietoa jäistä pelastautumisesta: tekniikka ratkaisee, ole kuin hylje! Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn