Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola PohjoinenTurvallisuus7.10.2021Pohjois- ja Keski-Pohjanmaan alueella joka neljäs ollut vaaratilanteessa hirven kanssa – eläinkolarin riski suurin syksyllä Oulu ja Pudasjärvi ovat niiden viidentoista kunnan joukossa, joissa Suomessa sattui viime vuonna eniten hirvikolareita. Kyselyn mukaan joka neljäs LähiTapiola Pohjoisen alueella asuva on ollut kolarissa tai läheltä piti -tilanteessa hirven kanssa.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Uusimaa29.7.2025Vesiturvallisuus on meidän kaikkien vastuulla – LähiTapiola Uusimaa lahjoittaa pelastusrenkaitaSuomen kesä on tarjonnut tänä vuonna poikkeuksellisen lämpimiä päiviä, ja moni on hakeutunut vilvoittelemaan vesistöihin. Valitettavasti viime viikkoina olemme saaneet lukea useista hukkumistapauksista – liian moni on menettänyt henkensä uinnin yhteydessä. Usein taustalla on puutteellinen uimataito, äkillinen sairaskohtaus tai arviointivirhe veden äärellä.LähiTapiola Kainuu-Koillismaa22.7.2025Kainuussa ja Koillismaalla 80 prosenttia on huolissaan lasten liikenneturvallisuudesta – koulumatkan opettelu kannattaa aloittaa lapsen kanssa hyvissä ajoinValtaosa Kainuussa ja Koillismaalla on sitä mieltä, että autoilijoiden tilannenopeudet koulujen ja päiväkotien lähistöllä sekä pihateillä ovat liian suuria. Perheissä kannattaa tutustua koulumatkaan ennakolta ja kerrata turvalliset toimintatavat eri tilanteisiin.LähiTapiola Lappi14.7.2025Yli 80 prosenttia lappilaisista huolissaan lasten liikenneturvallisuudesta – koulumatkan opettelu kannattaa aloittaa lapsen kanssa hyvissä ajoinValtaosa lappilaisista on sitä mieltä, että autoilijoiden tilannenopeudet koulujen ja päiväkotien lähistöllä sekä pihateillä ovat liian suuria. Perheissä kannattaa tutustua koulumatkaan ennakolta ja kerrata turvalliset toimintatavat eri tilanteisiin.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetPohjois- ja Keski-Pohjanmaan alueella joka neljäs ollut vaaratilanteessa hirven kanssa – eläinkolarin riski suurin syksyllä Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn