Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Talous24.9.2024

Korot laskevat, osakkeet kallistuvat, kiinteistösijoittajakin kiittää

Teknojättien kurssiralli on hidastumassa, ja harvainvalta pörssissä väistyy laaja-alaisen kasvun tieltä. Kohmeinen kiinteistömarkkina näyttää päivä päivältä houkuttelevammalta sijoituskohteelta. LähiTapiolan Sijoitusilta -webinaarissa arvioitiin osake- ja kiinteistömarkkinoiden tilaa ja tulevaisuutta laskevien korkojen maailmassa.Lisää sijoittamisesta
Nostokurkia uuden asuinalueen rakennustyömaalla.

Ajankohtaista

Turvallisuus26.8.2026

Älylasit mullistavat yritysvakoilun ja hyökkäysten valmistelun – työpaikoilla herättävä uusiin uhkiin

Älylasit päässä pahantahtoinen toimija voi kerätä toimitiloista hetkessä tietoa esimerkiksi näytöiltä, kulunvalvontakäytännöistä ja kohtaamiltaan ihmisiltä. Älylasien kautta tietoja voi päätyä myös tahattomasti vääriin käsiin. Työpaikoilla on nyt aika herätä pohtimaan riskejä, sanovat LähiTapiolan asiantuntijat.
Private Credit24.8.2026

Liability Management Exercise (LME) hyödyttää lähinnä juristeja ja investointipankkiireita

Velkamarkkinoiden puhutuimmat järjestelyt lupaavat lisäaikaa ja joustavuutta, mutta harvoin kestävää ratkaisua. Tuore tutkimus kyseenalaistaa LME-transaktioiden kyvyn parantaa yritysten taloudellista asemaa. Lue Tero Pesosen analyysi aiheesta.
Turvallisuus21.8.2026

Joka kolmas perheellinen suomalainen on ollut lähellä nukahtaa rattiin – kesälomalta paluu voi lisätä riskiä

Kyselyn mukaan vaarallisen väsyneenä ajamisen kokemukset ovat yleisiä puolison ja lasten kanssa asuvilla perheellisillä. Univaje heikentää ajokykyä samoin kuin alkoholi, mutta sitä ei tunnisteta yhtä suureksi riskiksi, sanoo LähiTapiolan johtaja Heli Vuori.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaKorot laskevat, osakkeet kallistuvat, kiinteistösijoittajakin kiittää

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn