Autojen lasivahingot rajussa kasvussa– ”Pääsiäinen on erityisen otollista aikaa”
Keskivahinko on kasvanut lähes 40 prosenttia vuodesta 2020, sillä tuulilaseissa on entistä enemmän antureita ja muuta tekniikkaa. Vahingon riskiä voi pienentää pitämällä huolta turvavälistä. Jos lasiin tulee särö, se kannattaa korjata ennen kuin vaurio laajenee.
Ajankohtaista
24.3.2026LähiTapiola ja Palloliitto palkitsevat taas vastuullisia seuratekoja
LähiTapiola ja Palloliitto palkitsevat vuosittain lasten ja nuorten harrastamiseen liittyviä seuratekoja ympäri Suomen. Tavoitteena on nostaa esiin yhteiskunnallisesti merkittävää ruohonjuuritason seuratyötä. Tänä vuonna 15 000 euron pääpalkinnon saajan valitsee Paulus Arajuuri. Private Credit19.3.2026Private credit -markkinan turbulenssi – mitä on tapahtunut ja mitä pitäisi ajatella?
LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen tarkastelee private credit -markkinan viimeaikaista turbulenssia, jossa Yhdysvaltojen private BDC -rakenteiden lunastusaalto ja pettäneet likviditeettilupaukset ovat nostaneet esiin huolia direct lending -markkinan kestävyydestä.Terveys19.3.2026Kysely: Hoitoonpääsy on heikentynyt sote-uudistuksen jälkeen – median uutisointi on heikentänyt halua edes yrittää päästä julkiselle hoitoon
Luottamuksen rapautuminen on saanut ihmiset turvautumaan vakuutuksiin, ja LähiTapiolan sairauskuluvakuutuksen korvausmeno on kasvanut lähes 50 prosenttia vuodesta 2022. Terveysvakuuttamisen kehitysjohtajan Laura Miettusen mukaan varautuminen on ymmärrettävää, mutta se ei poista tarvetta ratkaista julkisen perusterveydenhuollon hoitoonpääsyn ongelmia.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Autojen lasivahingot rajussa kasvussa– ”Pääsiäinen on erityisen otollista aikaa”
Asiointikielen vaihtaminen sulkee käynnissä olevan chat-keskustelun.