Työmatka on usein työpäivän vaarallisinta aikaa – kokosimme keinoja tapaturmien vähentämiseen liukkailla
Työmatkoilla tapahtuu syksyllä ja talvella paljon liukastumisia ja kaatumisia. LähiTapiolan vahinkotilastojen mukaan työmatkalla sattuneet tapaturmat ovat usein vakavampia kuin työpaikalla sattuneet. Kokosimme vinkkejä, kuinka työpaikoilla voidaan lisätä työmatkaturvallisuutta.Tutustu ennakointiin
Ajankohtaista
Turvallisuus6.5.2026Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissä
Tällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.Maa- ja metsätalous6.5.2026Maastopaloja poikkeuksellisen paljon huhtikuussa – kuivuus kurittaa kasvukautta
Suomessa on nyt monin paikoin poikkeuksellisen kuivaa ajankohtaan nähden. Pelastustoimen onnettomuustilastosta käy ilmi, että huhtikuussa oli yli 750 maastopaloa, mikä on puolet enemmän kuin huhtikuussa 2025. LähiTapiolan asiantuntija muistuttaa, että maastopalovaroituksen aikana avotulta ei saa tehdä.Private Credit5.5.2026Shorting Private Credit – vai onko se mahdollista?
LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen tarkastelee, onko private credit -markkinoiden shorttaaminen käytännössä mahdollista ja mitä uudet CDS-instrumentit sekä indeksiratkaisut kertovat markkinan nykytilasta. Tarjoavatko ne sijoittajille aidon välineen suojautumiseen ja näkemyksen ottamiseen, vai jääkö niiden rooli lähinnä institutionaalisten toimijoiden työkaluksi?
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Työmatka on usein työpäivän vaarallisinta aikaa – kokosimme keinoja tapaturmien vähentämiseen liukkailla