S-Pankki ja Tapiola Pankki yhdistyvät osana laajempaa yhteistyösopimusta
S-Pankki ja Tapiola Pankki yhdistyvät uudeksi S-Pankiksi. S-ryhmä omistaa vuonna 2014 aloittavasta uudesta pankista 75 prosenttia ja LähiTapiola-ryhmä 25 prosenttia.
Ajankohtaista
Turvallisuus16.10.2025Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissä
Tällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä.15.10.2025LähiTapiola Palvelut Oy:n Vakuutusliiketoiminnan palvelut -toiminnossa käynnistyvät muutosneuvottelut
LähiTapiola Palvelut Oy:n Vakuutusliiketoiminnan palvelut -toiminto suunnittelee muutoksia toimintaansa sekä mahdollisia henkilöstövähennyksiä tuotannollisella perusteella. Taustalla vaikuttavat asiakaskäyttäytymisen ja asiointikanavien muutokset. Muutosneuvotteluiden tavoitteena on rakentaa muuttunutta asiakastarvetta parhaiten vastaava organisaatio.Osakemarkkinoiden keskittyminen15.10.2025Osakemarkkinoiden keskittymäriskit hälyttävät punaista – Salkunhoitajat näkevät aktiivisen sijoittamisen paluun
Moni sijoittaja pohtii, tarjoavatko globaalit markkinaindeksit riittävää hajautusta. LähiTapiola Varainhoidon salkunhoitajat Jaakko Kinanen ja Perttu Hytönen arvioivat, että poikkeuksellisen pitkä ja äärikeskittynyt jakso on väistymässä ja käsillä on aktiivisen sijoittamisen uusi aikakausi.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
S-Pankki ja Tapiola Pankki yhdistyvät osana laajempaa yhteistyösopimusta
Asiointikielen vaihtaminen sulkee käynnissä olevan chat-keskustelun.