Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola UusimaaTurvallisuus18.1.2022Uusimaa: Kynttilät ja ulkotulet voivat yllättää. Kymmeniä rakennuspaloja vuosittainRuoanlaitto, sähkölaitteet, koneet ja tulisijat ovat yleisimpiä asuntopalojen aiheuttajia. Pimeään vuodenaikaan tuli voi karata myös kynttilästä tai ulkotulesta ja pahimmillaan aiheuttaa mittavia vahinkoja. LähiTapiolan kyselyn mukaan vain noin puolessa kotitalouksista on vaihdettu palovaroittimen paristo suositusten mukaan.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Länsi-Suomi24.6.2025Jo joka viides varaosa saadaan purkuautosta Länsi-Suomessa – Ja yhä useammin pärjätään täysin ilman varaosiaVaraosien tarvetta vähentäviä korjausmenetelmiä hyödynnetään jo yli kolmasosassa tehdyistä korjauksista, selviää LähiTapiola Länsi-Suomen korjaamotilastoista. Jos osa joudutaan vaihtamaan, lähes 20 prosenttia varaosista saadaan purkuautoista. Vastuullisista korjausmenetelmistä hyötyvät ajoneuvojen omistajat.LähiTapiola Länsi-Suomi19.6.2025Satojen vahinkojen juhla koittaa – Näin käy länsisuomalaisille juhannuksenaLänsisuomalaisille sattuu juhannuksena satoja vahinkoja, selviää LähiTapiola Länsi-Suomen tilastoista. Autojen lisäksi keskikesän juhlasta kärsivät erityisesti kaatuilevat mökkeilijät ja ihmisen parhaat ystävät.LähiTapiola Savo-Karjala17.6.2025LähiTapiola Savo-Karjala tukee paikallista vesiturvallisuutta LähiTapiola Savo-Karjala tukee alueen vesiturvallisuutta lahjoittamalla Mikkelin Järvipelastajille 10 000 euroa ja 5 kappaletta pelastusrenkaita, jotka sijoitetaan alueen vesistöjen varrelle paikkoihin, joissa tarve on suurin. Lahjoitus Mikkelin Järvipelastajille tukee tärkeää vapaaehtoista pelastustoimintaa.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetUusimaa: Kynttilät ja ulkotulet voivat yllättää. Kymmeniä rakennuspaloja vuosittainHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn