Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola PirkanmaaTurvallisuus5.11.2021

Pirkanmaalla joka kolmas ollut vaaratilanteessa hirvieläimen kanssa – eläinkolarin riski suurin marraskuussa

Kyselyn mukaan joka kolmas LähiTapiola Pirkanmaan alueella asuva on ollut kolarissa tai läheltä piti -tilanteessa peuran, kauriin tai hirven kanssa. Pirkanmaalla on yleistynyt erityisesti metsäkaurisonnettomuuksien määrä.

Muita ajankohtaisia asioita

LähiTapiola Lappi7.9.2026

Heijastimilla loistavaa turvaa Pohjois-Suomen koululaisille

LähiTapiola Pohjoisen ja Lapin alueyhtiöt sekä Osuuskauppa Arina lahjoittavat yli 3000 pehmoheijastinta kolmasluokkalaisille eri kouluilla Pohjois-Pohjanmaalla ja Lapissa. Koulut saivat hakea mukaan kampanjaan kesän aikana ja heijastimet jaetaan lapsille liikenneturvallisuusviikolla 7.-11.9.2026.
LähiTapiola Lappi7.9.2026

Syksyn pimeys lisää eläinkolaririskiä – tuttu tie voi tuudittaa väärään turvallisuuteen

Syksyn pimeys, märät tienpinnat ja eläinten lisääntynyt liikehdintä kasvattavat eläinkolaririskiä Lapissa. Vakuutusyhtiö muistuttaa, että eläin voi yllättää myös tutulla tiellä, ja nopeuden alentaminen antaa kuljettajalle parhaat mahdollisuudet reagoida ajoissa.
LähiTapiola Itä4.9.2026

Euroopan itäisin vakuutusyhtiö juhlii 255-vuotista taivaltaan

LähiTapiola Idän juuret ulottuvat vuoteen 1771, jolloin Kesälahdella perustettiin paloapuyhdistys. Yhdistyksen tehtävänä oli taata apua kylän ihmisille, jos vahinkoja sattui. Tänään, 255 vuotta myöhemmin, sama tarkoitus ohjaa yhtiötä yhä – tavoitteena on turvata paikallisten ihmisten elämä, talous ja terveys.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetPirkanmaalla joka kolmas ollut vaaratilanteessa hirvieläimen kanssa – eläinkolarin riski suurin marraskuussa

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn