Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola LappiTurvallisuus4.10.2021Lapissa monilla kokemuksia poro- ja hirvikolareista – ”Nyt kannattaa pitää silmällä tienvarsia”Tilastokeskuksen mukaan Lapissa sattui vuonna 2020 kaiken kaikkiaan 115 hirvikolaria. Hirvikolarien lukumäärien vertailussa Rovaniemi on Suomen kunnista sijalla 10. Suuri osa lappilaisista on ollut kolarissa tai läheltä piti -tilanteessa hirvieläimen kanssa. Syksyllä hämärä ja liukkaus lisäävät onnettomuuden riskiä.
hirvi ylittää tien
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Etelä-Pohjanmaa4.7.2025Kesälomakausi on vilkkaimmillaan - Asiantuntija antaa 10 vinkkiä matkavahinkojen välttämiseenKesälomakausi on vilkkaimmillaan ja matkoja tehdään niin kotimaan kohteisiin, kuin ulkomaille. Arjen katsaus -kyselyyn vastanneista eteläpohjalaisista vain 57 prosenttia kertoi matkustaessaan aina ottavansa henkilövahingot kattavan vakuutuksen. LähiTapiola Lappi3.7.2025Kotivakuutus antaa turvaa muuttoon ja asumiseen - muutettaessa vakuutuksen päivittäminen voi unohtuaTavaroiden rikkoutumiset ovat yleisimpiä muuttajalle sattuvia vahinkoja. Kotivakuutus tuo turvaa niin muuttoon kuin asumiseenkin, mutta sen päivittäminen unohtuu usein muuton yhteydessä. Suurin osa suomalaisista on vakuuttanut kotinsa. LähiTapiola Länsi-Suomi2.7.2025Kolmasosa länsisuomalaisista ei ole varautunut myrskyihin ja rankkasateisiin mitenkäänLänsisuomalaisista 30 prosenttia ei varaudu myrskyjen ja rankkasateiden varalta millään tavalla, selviää LähiTapiolan kyselystä. Korvausjohtaja muistuttaa, että vallitsevien sääolosuhteiden myötä riskit voivat realisoitua poikkeuksellisillakin tavoilla.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetLapissa monilla kokemuksia poro- ja hirvikolareista – ”Nyt kannattaa pitää silmällä tienvarsia”Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn