Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
NäkökulmiaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Timo RitariTalous6.3.2025Osakemarkkinoilla positiivisia signaaleja – Euroopan ja Suomen osakkeet vahvistumassaAlkuvuoden tuotot osoittavat, että sijoittajat ovat siirtäneet katseensa Yhdysvaltojen osakemarkkinoilta Eurooppaan ja Suomeen. LähiTapiola Varainhoidon salkunhoitaja Timo Ritari analysoi tekstissään eurooppalaisten osakkeiden potentiaalia – onko edessä uusi nousu?
Näkökulmia
Mika LehtoEläke16.4.2026Eläkesäästämisen verokannuste katoaa – mitä tapahtuu vuoden 2027 jälkeen?Vapaaehtoisen eläkesäästämisen verokannuste poistuu vuoden 2027 alusta. LähiTapiola Henkiyhtiön juristi Mika Lehto käy läpi, miten veroedullinen eläkesäästäminen on vuosien varrella muuttunut ja mitä muutos tarkoittaa säästäjille jatkossa.Tuukka Murotie ja Sakari JääskeläinenTalous14.4.2026Salkunhoitajan katsaus – Seligson & Co. varainhoitosalkut pitkäjänteisesti markkinatuottoa tavoitellenLähiTapiola Varainhoidon senior varainhoitaja Tuukka Murotie ja johtaja Sakari Jääskeläinen avaavat Seligson & Co. varainhoitosalkkujen periaatteita. Kirjoituksessa käydään läpi salkkujen rakennetta, hoitoa sekä alkuvuoden markkinakehitystä.Sami MyyräMaa- ja metsätalous13.4.2026Aikainen kevät vahvistaa viljelijöiden luottamusta tulevaisuuteen Viljelijöille kevät on aina uusien mahdollisuuksien aikaa, ja pitkä kasvukausi antaa enemmän mahdollisuuksia. Hyvä sato on hyvän taloudellisen tuloksen perusedellytys.
Katso lisää näkökulmia
UutishuoneNäkökulmiaOsakemarkkinoilla positiivisia signaaleja – Euroopan ja Suomen osakkeet vahvistumassa
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn