Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Ympäristö10.1.2025Yritykset kaipaavat konkreettista tukea ilmastotoimiin tarttuakseenYrityksillä on tahtoa tarttua ilmastotoimiin, mutta etenkin pk-yritykset tarvitsevat konkreettisia neuvoa ja tukea aloittamiseen. Keskuskauppakamarin kyselyyn vastanneista yrityksistä 88 prosenttia kertoi tarttuneensa käytännön toimiin saatuaan oppia hiilijalanjäljen laskentaan.
Keskuskauppakamarin järjestämään ja LähiTapiolan mahdollistamaan ilmasto-ohjelmaan viime vuonna osallistuneet yritykset mainitsivat konkreettisiksi toimiksi erityisesti päästöttömään sähköön siirtymisen, kuljetusten tarkemman suunnittelun polttoainekulujen hillitsemiseksi ja vihreämmät hankinnat. Reilu 88 prosenttia vastanneista yrityksistä oli jo tehnyt näitä konkreettisia muutoksia. Kyselyyn osallistuneista yrityksistä 65 prosenttia laati myös oman yrityksen päästövähennystiekartan. – Ilmastotoimilla on tietenkin vaikutusta yrityksille itselleen, mutta vaikutus näkyy myös yhteiskunnassa, mikä on tärkeää, kun ajatellaan koko maailmaa yhdistävää ilmastokriisiä. Isoilla yrityksillä on mahdollisuus ja osaamista tehdä toimia itsenäisesti, mutta pk-yritykset tarvitsevat usein konkreettista tukea. Halua on, kunhan välineet tarjotaan, sanoo Keskuskauppakamarin vastuullisuusasiantuntija Jussi Hakanen.– Meidän tehtävämme on tarjota turvaa asiakasyritystemme nykyiselle ja tulevalle liiketoiminnalle sekä tukea tavoitteiden saavuttamisessa. LähiTapiola mahdollisti lahjoituksellaan yli 200 yrityksen osallistumisen Keskuskauppakamarin ilmasto-ohjelmaan viime vuonna. Peräti 98 % kyselyyn vastanneista oli sitä mieltä, että ilmasto-ohjelmaan kannatti osallistua, sanoo LähiTapiolan yritysasiakasliiketoiminnan johtaja Veikko Salonen.”Aloittamisen kynnys poistui”Keskuskauppakamarin ja LähiTapiolan ilmasto-ohjelmaan 2024 osallistui 218 yritystä, joista 131 laski ohjelman aikana hiilijalanjälkensä. Näistä yrityksistä 51 vastasi joulukuussa tehtyyn kyselyyn. Yritykset olivat eri puolilta Suomea, eri aloilta ja enimmäkseen 10–250 henkeä työllistäviä.Toimitusketjuista saatavan datan puute on koettu yrityksissä yhdeksi keskeisimmäksi esteeksi päästövähennysten suunnittelulle ja toteuttamiselle. Päästövähennysten tekeminen edellyttää yhteistyötä tavarantoimittajien kanssa, jotta yritykset saavat tarvitsemansa tiedon siitä, mistä päästöt tulevat.– Jos päästölaskentaa ei ole tehty, ei välttämättä voi osallistua kilpailutuksiin ja näin menee kauppoja sivu suun. Tämän yritykset ovat huomanneet, Hakanen sanoo.Osallistuneet yritykset ovat kiitelleet ilmasto-ohjelmaa eritoten sen käytännönläheistä toteutuksesta, konkreettisista työkaluista, asiantuntija-avusta ja muiden yritysten vertaistuesta.– Ilmasto-ohjelmaa on rakennettu erittäin hyvässä yhteistyössä Keskuskauppakamarin kanssa. Onnistumisen takeena ovat olleet LähiTapiolan asiantuntijat, jotka ovat osallistuneet ohjelman sisällön suunnitteluun ja toteutukseen sekä laaja joukko asiakastyötä tekeviä henkilöitä, jotka ovat kertoneet ohjelmasta asiakaskohtaamisissa, Salonen kiittelee.Uusi ilmasto-ohjelma alkaa tammikuussa 2025. Mukaan on valittu 306 suomalaista pk-yritystä.
Ajankohtaista
Talous9.5.2025Nämä ”luottamuksen syöjät” painavat kuluttajien mieliä – joukossa myös pidemmän aikavälin vitsauksiaTullit ja kauppasota, terveyspalvelujen karsiminen, huoli maailmanlaajuisesta talouskriisistä sekä korkea työttömyys ovat suurimpia syitä suomalaisten pessimismiin. LähiTapiolan kysely paljasti uutta tietoa siitä, miten Suomen talouden rakenteelliset ongelmat vaikuttavat kuluttajien luottamukseen.Elämänturva8.5.2025Huoli rahasta jarruttaa suomalaisia autokaupoilla, mutta merkkejä piristymisestä näkyy jo – ”Patoutunut kysyntä voi purkautua yllättävän nopeasti”Kyselyn mukaan auton vaihtaminen uudempaan olisi paikallaan joka toiselle autoilijalle, mutta ostossa mietityttävät muun muassa hinta ja käytetyn auton ostamiseen liittyvät riskit. Autokaupan vauhdittuminen edistäisi myös liikenneturvallisuutta, korostaa LähiTapiolan johtaja Tapani Alaviiri.Terveys7.5.2025Vauvavakuutuksen vertailu - löydä paras vaihtoehtoHalvin vauvavakuutus ei ole välttämättä paras vaihtoehto syntyvälle lapselle. Huolellinen vertailu auttaa löytämään juuri teidän perheelle parhaiten sopivan vakuutuksen ja turvaa vauvan hoidon yllättävissäkin tilanteissa. Näitä asioita kannattaa tarkastella, kun vertailet vauvalle otettavia vakuutuksia.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaYritykset kaipaavat konkreettista tukea ilmastotoimiin tarttuakseenHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn