Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Turvallisuus5.6.2025Sähköpotkulauta voi olla liikennevakuutuslain mukaan ajoneuvo – vaikka se ei näytä siltäSähköpotkulaudat ovat tulleet kaupunkeihin jäädäkseen. Lain mukaan moni sähköpotkulauta tulee vakuuttaa liikennevakuutuksella, joka kattaa kuljettajan ja vastapuolen vahinkoja. Turvallisella ajotavalla voi ehkäistä monia ikäviä haavereita.
Ajankohtaista
Turvallisuus1.10.2025Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissäTällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä.Osakemarkkinoiden keskittyminen30.9.2025Onko Yhdysvaltojen heikentynyt houkuttelevuus sijoittajien silmissä oikeutettua – vai pelkkä joukkoharha?Trumpin tariffit horjuttivat dollaria ja saivat sijoittajat hetkeksi pakokauhun partaalle. Valtionlainamarkkina hinnoittelee nyt kasvanutta riskiä, mutta osakkeissa tekoälytarina vie kaiken huomion. Yhdysvaltain osakkeiden ylituotto jatkuu, vaikka tekoälybuumin mahdollinen kupla kummittelee taustalla.Turvallisuus30.9.2025Kysely: Akkukäyttöisten laitteiden latauskulttuuri on vaarallisesti retuperällä – ”Vaikuttaa siltä, että riskejä ei tunnisteta”Akkukäyttöisten laitteiden turvallisuus nousi jälleen otsikoihin heinäkuussa, kun mediat uutisoivat kiinalaisesta verkkokaupasta tilatun pölynimurin aiheuttamasta akkupalosta. LähiTapiolan teettämän kyselyn mukaan alle viidesosa suomalaisista myöntää ostaneensa akkukäyttöisiä laitteita EU:n ulkopuolelta. Tullin mukaan suomalaiset tilasivat Kiinasta viime vuonna keskimäärin lähes 75 000 alle 150 euron arvoista pakettia päivässä.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaSähköpotkulauta voi olla liikennevakuutuslain mukaan ajoneuvo – vaikka se ei näytä siltäHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn