Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Maa- ja metsätalous6.9.2023Iso osa metsistämme on oman onnensa nojassa: ”Hoitamaton metsä ei tuota ja on altis erilaisille tuhoille”Noin joka kymmenes metsänomistaja ei tiedä, mitä metsällään tekisi. ”Suomessa on ihan liikaa metsätalousmaata, jota ei ole hoidettu ollenkaan tai hoito on puutteellista”, sanoo LähiTapiolan metsätalousliiketoiminnan johtava asiantuntija Marika Makkonen.
Ajankohtaista
Talous18.12.2025Kysely: Suomalaiset suuntaisivat yritystukia teknologiaan, lääketeollisuuteen ja puolustukseen kasvun vauhdittamiseksiSuomalaisten enemmistö (54 %) suuntaisi yritystukia teknologiateollisuuteen vauhdittaakseen Suomen talouskasvua. Moni uskoo, että uusia menestystarinoita voisi syntyä myös lääketeollisuudesta (39 %) ja puolustuksesta (36 %). Työelämä17.12.2025Tarvitseeko yrittäjä tapaturmavakuutuksen?Moni yrittäjä pohtii, tarvitseeko tapaturmavakuutusta. Kun työkyky on yrityksen tärkein voimavara, loukkaantuminen voi pysäyttää hetkessä kaiken. Lue viisi syytä, miksi yrittäjän tapaturmavakuutus kannattaa hankkia ja miten se tuo turvaa.Työelämä16.12.2025Miten yrittäjä voi varautua sairastumiseen ja tapaturmiin vakuutuksilla?Yrittäjän toimeentulo on usein kiinni hänen omasta työkyvystä. Mitä tapahtuu, jos yrittäjä sairastuu tai loukkaantuu? Lue, miksi varautuminen on tärkeää ja miten vapaaehtoiset vakuutukset auttavat turvaamaan talouden ja nopean hoitoon pääsyn.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaIso osa metsistämme on oman onnensa nojassa: ”Hoitamaton metsä ei tuota ja on altis erilaisille tuhoille”Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn