Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Turvallisuus13.10.2021Suomalaisten suosikkipihakaluste on huolimattomassa käytössä paloturvallisuusriskiPaljut ovat viime vuosien aikana yleistyneet Suomessa ja korona-aika kiihdytti paljujen määrän kasvua entisestään. Toimintaperiaatteeltaan yksinkertainen palju ihastuttaa helppokäyttöisyydellään, mutta niiden aiheuttamat vaaratilanteet ovat myös kasvussa. Useimmat riskitapahtumat olisivat vältettävissä huolellisuudella.Tutustu ja osta
Usein paljuna tunnettu lämmitettävä kylpytynnyri on yleistynyt suomalaisten keskuudessa viime vuosina ja korona-aika on lisännyt lämmitettävien pihakylpykalusteiden määrää entisestään. Paljuista ei pidetä rekisteriä, mutta eri arvioiden mukaan suomalaisten pihoilla on jopa kymmeniä tuhansia paljuja, ja sadantuhannen kappaleen rajakin on saattanut rikkoutua.Kylpytynnyrien yleistyminen on johtanut myös niiden käyttöön liittyvien vahinkojen yleistymiseen.- Vuonna 2019 LähiTapiolaan saapuneiden paljuihin liittyvien vahinkoilmoitusten kokonaissaldo oli reilu 100 kpl. Tänä vuonna samaan lukuun päästiin jo heinäkuussa, kertoo LähiTapiolan kehityspäällikkö Antti Määttänen.Useimmiten vahingon taustalla on paljun huolimaton käsittely.- Vahinkoihin liittyy usein se, että paljua on alettu epähuomiossa lämmittää tyhjänä tai palju on syystä tai toisesta tyhjentynyt, kun sen tulipesä on vielä ollut kuuma. Tällöin paljun rakenteet ovat saattaneet syttyä tuleen tai muuten vaurioitua kuumuudesta, Määttänen taustoittaa.Vaikka paljuihin liittyvät vahingot ovat yleistyneet, vakavilta onnettomuuksilta on vältytty. Esimerkiksi Satakunnan alueella pelastuslaitokselle tulee paljuihin liittyviä tehtäviä vain harvakseltaan.- Usein omistaja tai käyttäjä havaitsee vikaantumisen ajoissa ja vahingot rajoittuvat paljun rakenteisiin. Tämä näkyy myös paljujen aiheuttamien tehtävien määrässä – viiden viime vuoden aikana niitä on ollut yhteensä vain muutamia, kertoo projektipäällikkö Antti Halmela Satakunnan pelastuslaitokselta.Valmistajien ohjeilla merkittävä rooli paljujen turvallisuudessa – pari yksinkertaista muistisääntöä syytä pitää mielessäKuntien rakennusjärjestyksissä ei useimmiten oteta kantaa paljun sijoittamiseen. Siksi valmistajien käyttö- ja turvallisuusohjeet ovat merkittävässä roolissa paljujen turvallisessa käytössä.- Paljut ovat erilaisia, joten niiden käyttö- ja turvallisuusohjeet on syytä omaksua aina ennen käytön aloittamista. Paljussa pitäisi kuitenkin aina olla riittävästi vettä ja piipun tulisi aina olla riittävällä etäisyydellä rakennuksista ja ylipäätään syttyvistä materiaaleista. Lisäksi tulipesän edusta pitäisi olla palamatonta materiaalia, Määttänen kiteyttää.Muistisäännöt turvalliseen paljun käyttöön:
  • Tarkista, että paljussa on vettä ennen kuin alat lämmittää sitä.
  • Tarkista, etteivät venttiilit vuoda paljua käytettäessä.
  • Huolehdi, ettei paljua tyhjennetä, ennen kuin tulipesä on täysin jäähtynyt.
  • Pidä huolta paljua sijoitettaessa, että sen piippu on riittävällä etäisyydellä rakennuksista ja muusta syttyvästä materiaalista.
  • Huolehdi, että tulipesän edusta on palamatonta ainesta.
Jokainen koti tarvitsee vakuutuksen.Osta kotivakuutus kätevästi verkosta. Voit paketoida vakuutuksen juuri sinun kotiisi sopivaksi. Saat nyt kodin irtaimistovakuutuksen verkosta vuodeksi alennettuun hintaan.
Tutustu ja osta
Ajankohtaista
Talous7.2.2025Eläkeuudistuksessa kierrettiin kansan suosikit ja inhokitKannatus eläkesijoitusten riskin kasvattamiselle on tuplaantunut reilussa kolmessa vuodessa. Yli kolmannes suomalaisista laskisi suuria eläkkeitä ja joka kolmas höllentäisi työtä tekevien eläkeläisten verotusta. Eläkeuudistuksessa sovituista toimenpiteistä voi jokainen ottaa oppia omassa eläkesäästämisessään, sanoo ekonomisti Hannu Nummiaro.Työelämä6.2.2025LähiTapiola on jälleen yksi Suomen innostavimmista työpaikoistaLähiTapiola-ryhmä on saavuttanut Suomen innostavimmat työpaikat -tunnustuksen. Saimme jälleen hienot tulokset ROIHU-henkilöstötutkimuksessamme ja nousimme näin upeasti Suomen innostavimpien yritysten joukkoon suurten organisaatioiden sarjassa – jo kuudetta vuotta peräkkäin. Talous24.1.2025Ostovoimakuoppa puolivälissä – keskituloisen elintasoon kahden kuukausipalkan kolausHintojen nousu on rokottanut 3 700 euroa kuussa tienaavan palkansaajan elintasoa noin 7 400 eurolla kolmessa ja puolessa vuodessa, laskee ekonomisti Hannu Nummiaro. Mikäli inflaatio pysyy aisoissa, kuluttajien ostovoima palautuu ensi vuoden aikana maltillisillakin palkankorotuksilla.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaSuomalaisten suosikkipihakaluste on huolimattomassa käytössä paloturvallisuusriski