Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Turvallisuus6.7.2021LähiTapiolan vahinkotilasto: polkupyöriä varastetaan eniten heinä-elokuun viikonloppuinaPolkupyörävarkauksien kuumin sesonki on käsillä. LähiTapiolan vahinkotilastojen perusteella polkupyöriä varastetaan eniten heinä-elokuun viikonloppuina. Pyörävarkauksien määrään vaikuttaa niiden kysyntä Suomen markkinoilla. Sähköpolkupyörien yleistyminen näkyy varkaustilastoissa uutena ilmiönä.
Ajankohtaista
Talous2.1.2026LähiTapiolan uusi pääekonomisti: Taloutta jarruttaa kotitalouksien tasetaantumaKTM, DI Hannu Nummiaro aloitti 1. tammikuuta LähiTapiola Varainhoidon pääekonomistina. Uusi pääekonomisti arvioi, että yksityinen kulutus jatkuu toistaiseksi totuttua hitaampana. Syynä on kotitalouksien tasetaantuma eli lisääntynyt säästäminen, jolla kuluttajat pyrkivät paikkaamaan varallisuuden arvon laskua.Turvallisuus31.12.2025Aiheuttiko myrsky tuhoja? Toimi näinHannes-myrsky riepotteli Suomea joulun jälkeisenä viikonloppuna ja aiheutti vahinkoja etenkin länsirannikolla. Jos myrsky vaurioitti rakennuksia tai muuta omaisuutta, on rakennuksen suojaaminen ja vahinkopaikan raivaaminen aloitettava mahdollisimman pian.Ympäristö31.12.2025Yritysten mukaan ilmastotoimet parantavat niiden kilpailukykyä – ilmastotoimiin tarvitaan konkreettista apua edelleenYritykset tarttuvat ilmastotoimiin, mutta etenkin pienet ja keskisuuret yritykset tarvitsevat konkreettisia neuvoja ja tukea aloittamiseen. Lähes 80 prosenttia Keskuskauppakamarin kyselyyn vastanneista yrityksistä toteaa, että ilmastotoimet ovat parantaneet niiden kilpailukykyä.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaLähiTapiolan vahinkotilasto: polkupyöriä varastetaan eniten heinä-elokuun viikonloppuinaHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn