Grillaajilta vaaditaan nyt valppautta: ”Muutama yksinkertainen kikka ennen grillin sytyttämistä voi säästää suurelta murheelta”
Toukokuu on ollut suuressa osassa maata tavanomaista kuivempi, ja rasvapalo voi levitä grillistä nopeasti. LähiTapiolan kehityspäällikön Jussi Riikosen mukaan kokeneidenkin grillaajien kannattaa nyt miettiä etukäteen, mitä itse voi tehdä palon ehkäisemiseksi jo ennen grillin sytyttämistä.
Ajankohtaista
14.1.2026Vain reilu kymmenesosa harjaa koiransa tai kissansa hampaat säännöllisesti – ennaltaehkäisy voi pelastaa kalliilta kustannuksilta
Hampaiden säännöllinen pesu harventaa tarvetta poistattaa hammaskiveä ja plakkia eläinlääkärillä, ja ennaltaehkäisevä hammashoito voi tuoda selviä säästöjä eläinlääkärikustannuksiin. Kyselyn mukaan 29 prosenttia ei kuitenkaan pese koiransa tai kissansa hampaita koskaan.Private Credit12.1.2026Private credit -rahastot keräysvaiheessa – miltä ne näyttävät sijoittajille?
LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen esittelee dataan perustuvan läpileikkauksen Private credit -rahastoista ajalta 1/2022–10/2025. Materiaali vastaa kysymyksiin, miltä kohderahastot näyttävät keräysvaiheessa ja mitä rahastomanagerit tavoittelevat ja lupaavat.Sijoittaminen9.1.2026Kysely paljastaa suomalaissijoittajien suurimmat huolet – pääekonomisti kertoo oman riskilistansa
Poliittinen epävarmuus, sota Ukrainassa ja Suomen talouden vaisu veto ovat suomalaisten sijoittajien yleisimpiä huolia, paljastaa LähiTapiolan kyselytutkimus. Pääekonomisti pitää uuden sijoitusvuoden suurimpina riskeinä tekoälykuplaa, Yhdysvaltojen ja Kiinan valtataistelua sekä valtioiden velkaantumista, jolle ei loppua näy.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Grillaajilta vaaditaan nyt valppautta: ”Muutama yksinkertainen kikka ennen grillin sytyttämistä voi säästää suurelta murheelta”
Asiointikielen vaihtaminen sulkee käynnissä olevan chat-keskustelun.