Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
13.12.2016Harri Aho LähiTapiolan kehitysjohtajaksiHarri Aho on nimitetty LähiTapiolan kehitysjohtajaksi vastuullaan erityisesti terveys- ja hyvinvointipalveluiden kehittäminen. Nimitys astuu voimaan heti. Aho tulee LähiTapiolaan Pohjola Terveyden toimitusjohtajan paikalta.
Harri Aho (47) aloittaa uudessa tehtävässään LähiTapiolan kehitysjohtajana heti. Nimitys on luonteva jatko LähiTapiolan matkalla elämänturvayhtiöksi. Yhtiö aikoo jatkossa panostaa vakuutusyhtiön uudistamiseen ja vahinkojen ennalta ehkäisyyn.- Käsissämme on historiallisen suuri muutos vahinkokeskeistä yhtiöstä vaikuttavuuskeskeiseksi yhtiöksi. Aiomme kasvaa ja uudistua erityisesti terveys- ja hyvinvointipalvelujen alalla ja olemme erittäin iloisia Harri Ahon liittymisestä riveihimme, sanoo LähiTapiolan pääjohtaja Erkki Moisander.Aho tunnetaan vahvana uudistajana ja tätä hän tulee tekemään myös LähiTapiolassa.- Näen edessäni valtavan potentiaalin. Aiomme viedä LähiTapiolan vakuutustarjooman täysin uudelle tasolle. Panostukset, joita olemme yhtiönä nyt tekemässä, avaavat meille aivan uudenlaista pelikenttää ja mahdollisuuksia, kommentoi LähiTapiolan uusi kehitysjohtaja Harri Aho.LähiTapiola on jo aiemmin kertonut perustavansa uudenlaisen elämänturvakonttoreiden verkoston Suomeen. Saman katon alta saa jatkossa terveyden, hyvinvoinnin ja turvallisuuden palveluita. Lisäksi lähivuosina perustetaan täysin uudentyyppisiä elämänturvataloja, joista ensimmäinen avaa ovensa Turussa ensi vuoden aikana.Työssään Aho raportoi suoraan pääjohtaja Erkki Moisanderille.Lisätiedot:
Harri Aho, kehitysjohtaja, LähiTapiola
0400 783777

Erkki Moisander, pääjohtaja, LähiTapiola-ryhmä
09 4531
Ajankohtaista
Talous2.5.2025Velkavipu kääntyi kotitalouksia vastaan ja varallisuuserot repesivät – nyt käänne on käsillä, arvioi ekonomistiTilastokeskuksen uudessa varallisuustilastossa koko Suomi köyhtyi, mutta varakkaimmat suomalaiset köyhtyivät vähiten, mistä syystä varallisuuserot kasvoivat. Nyt tuuli on kääntymässä, arvioi ekonomisti Hannu Nummiaro. Tänä vuonna varallisuuserot voivat jo kaventua.Turvallisuus29.4.2025Kysely paljastaa, mitä suomalaiset oikeasti pelkäävät liikenteessä – ”Kyydissä istuvilla on velvollisuus puuttua”Päihtyneet kuskit, puhelimet, hirvet ja peurat sekä sähköpotkulaudat ovat suomalaisten yleisimpiä pelkoja liikenteessä, selviää LähiTapiolan teettämästä kyselystä. Vappuna on olennaista tiedostaa, että alkoholi lisää riskejä liikenteessä myös silloin, kun promillemäärät jäävät alle rattijuopumuksen rajan, sanoo LähiTapiolan johtaja Tapani Alaviiri.Työelämä24.4.2025Kysely: Palkitseminen toisi säästöjä kuntiin ja hyvinvointialueille, mutta sen kehittämiseen ei ole aikaa65 prosenttia kyselyyn vastanneista kuntien ja hyvinvointialueiden johtajista ja luottamushenkilöistä piti organisaationsa palkitsemiskäytäntöjä riittämättöminä. Yli 90 prosenttia vastaajista uskoi, että palkitsemisella voitaisiin lisätä tuottavuutta ja saavuttaa säästöjä. Esteenä on ajan ja taloudellisten resurssien puute.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaHarri Aho LähiTapiolan kehitysjohtajaksiHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn