Henkilöasiakkaat
Yritykset ja yhteisöt
Maa- ja metsätaloudet
LähiTapiola-ryhmä
LähiTapiola-ryhmä
Kirjaudu sisään
Henkilöasiakas
Yritysasiakas
Pankki, sijoitukset ja vakuutukset »
Vakuutukset muun pankin tunnuksilla »
Siirry eläkepalveluun »
Yrityksen vakuutukset »
Pankki ja sijoitukset »
LähiTapiola-ryhmä
Yhtiöt
Omistaja-asiakkuus
Talous
Vastuullisuus
Yhteistyö
Media
Rekrytointi
Lehdistötiedotteet
Uutiset
Tunnukset ja ohjeet
Kuvapankki
x
Asiantuntijat neuvovat
Näkökulma
Uutisia vuodelta 2011
Uutisia vuodelta 2010
Uutisia vuodelta 2009
Uutisia vuodelta 2008
Uutisia vuodelta 2007
Uutisia vuodelta 2006
Uutisia vuodelta 2005
Uutisia vuodelta 2004
Tapiola-ryhmä ja Aditro Oy yhteistyöhön palkkapalveluiden tuottamisesta
LEHDISTÖTIEDOTE
12.6.2012
Tapiola-ryhmä on solminut Aditron kanssa nelivuotisen sopimuksen palkkapalveluiden tuottamisesta. Osana sopimusta Tapiola-ryhmän palkanlaskennasta siirtyi henkilöitä Aditron palvelukseen vanhoina työntekijöinä 1.6.2012 alkaen.
Palkkahallinnon nykyaikaistamisella Tapiola-ryhmän ja Aditron tavoitteena on luoda sujuva ja laadukas palvelukokonaisuus.
Palkkapalveluiden ulkoistamiseen ja kumppanivalintaan oli useita perusteita: ”Halusimme varmistaa jatkossakin laadukkaan palkkapalvelun ja siksi valitsimme luotettavan kumppanin, joka tuo joustavuutta toimivilla ja testatuilla toimintamalleillaan, jotka tukevat yritystoimintaamme”, kertovat Tapiola-ryhmän henkilöstöjohtaja
Sirpa Kaisanlahti
ja HR-Asiakaspalvelut yksikön osastopäällikkö
Sirpa Makkonen
.
”Meille oli keskeistä, että Aditrolla on näyttöä ja pitkä kokemus henkilöstöhallinnon prosesseista. Uskomme, että varmistamalla palkanmaksun osaamisen ja asiantuntemuksen tehostamme myös omia prosessejamme vapauttaen henkilöstöresurssejamme ydinliiketoimintaamme tukeviin tehtäviin.”
”Olemme ylpeitä, että Tapiola-ryhmä valitsi meidät palveluntuottajakseen. Uskon että kokemuksemme ja kehittämämme tehokkaat ja joustavat palkkahallinnon ulkoistuspalvelumme tukevat Tapiola-ryhmän toimintaa”, kuvaa
Ulla Nikkanen
, Aditro Oy:n ulkoistuspalveluista vastaava johtaja.
”Uudet aditrolaiset toivotan meille lämpimästi tervetulleiksi”, Nikkanen toteaa.
Lisätiedot:
Sirpa Makkonen
osastopäällikkö, HR-Asiakaspalvelut, Tapiola-ryhmä
09-4532220
sirpa.makkonen@tapiola.fi
Ulla Nikkanen
johtaja, ulkoistuspalvelut, Aditro Oy
ulla.nikkanen@aditro.com
, +358 (0)20 7177115
Aditro
on johtava HR-, palkka- ja taloushallinnon palveluntarjoaja. Ratkaisuillamme tuemme asiakkaidemme prosessien kehitystä ja helpotamme päivittäisiä rutiineja, auttaen siten luomaan sujuvuutta työpäivään. Tuhannet asiakkaat sekä julkisella että yksityisellä sektorilla luottavat innovatiiviseen, kattavaan tarjoomaamme. Heitä palvelee yli 1 300 taitavaa Aditro-ammattilaista Suomessa, Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa ja Virossa. Aditro on ollut pohjoismaisen HR- ja taloushallinnon kärkitoimija jo puolen vuosisadan ajan. Kertyneen kokemuksemme ja laajan osaamisemme ansiosta voimme ratkaisuillamme helpottaa työpäivääsi ja vapauttaa aikaasi niin, että pääset keskittymään omaan liiketoimintaasi. Lue lisää:
www.aditro.fi
Tapiola ja Lähivakuutus
ilmoittivat helmikuussa yhdistyvänsä keskinäiseksi finanssiryhmäksi. LähiTapiola-ryhmästä muodostuu Suomen suurin ja vakavaraisin vahinkovakuuttaja, jonka arvioitu vahinkovakuuttamisen markkinaosuus on noin 30 prosenttia, vahinkovakuutuksen maksutulo noin 1 miljardia euroa ja omistaja-asiakkaiden määrä on noin 1,5 miljoonaa. Uusi yhtiöryhmä aloittaa toimintansa 1.1.2013.
www.tapiola.fi
,
www.lahivakuutus.fi
Jaa
LähiTapiola-ryhmä
Media
Uutiset